Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7604
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Tłumy na spotkaniu z prof. Bartoszewskim

Wtorek, 27 listopada 2007, 18:52
Aktualizacja: Środa, 28 listopada 2007, 7:05
Autor: AGA
JELENIA GÓRA: Tłumy na spotkaniu z prof. Bartoszewskim
Fot. Agnieszka Gierus
Niekwestionowany dla wielu autorytet, obecnie doradca premiera Donalda Tuska przebywał we wtorek w regionie jeleniogórskim.

Spotkał się z mieszkańcami w Cieplicach w siedzibie Wydziału Zamiejscowego Politechniki Wrocławskiej. Mówił m.in. o tym jak być dobrym człowiekiem i obywatelem, a także czym różni się wartość od opłacalności.

– Człowieka godnego cechuje odwaga cywilna, która jest niemniej trudna, a nawet trudniejsza od odwagi wojennej. Jest to bowiem postawa, którą trzeba zachować latami. Jej podstawowym elementem jest stanowcze, ale cywilizowane przeciwstawianie się mocniejszym od nas – tłumaczył prof. Bartoszewski.

Zaznaczył też, że w Polsce popularne są dwa różne pojęcia – wartości i opłacalności. – Jeśli na przykład jakiś łobuz ukradnie torebkę i nikt go nie złapie, to będzie to dla niego opłacalne. Ale czy w przyszłości będzie mógł komuś pochwalić się tym? – pytał retorycznie Profesor. – Wartość to odpowiedzialność. Opłacalność może niekiedy być wartościowa, a wartość zupełnie się opłaca. Za wartość i w jej imię ginęli ludzie na świecie – wyjaśniał zgromadzonym.

Prof. Bartoszewski wspominał również o problemie braku wielkich autorytetów w dzisiejszych czasach i rozmowach z Papieżem Janem Pawłem II, z których przebijała wielka troska o przyszłość Polaków. – Ojciec Święty martwił się, czy będą potrafili budować wierność tradycjom w każdym układzie, w jakim przyjdzie im żyć – wspominał.

Dodał jednak, że pomimo wszystko wciąż jest optymistą–realistą. – Nawet straszliwe doświadczenia ludzkości z ostatnich lat wskazywały na wielką ilość ludzkiej solidarności, współdziałania i męstwa – stwierdził prof. Bartoszewski.

Po 40–minutowym wykładzie zebrani ustawili się w oczekiwaniu na autograf prof. Bartoszewskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (41)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
355
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
28%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group