Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 23 listopada
Imieniny: Adeli, Klementyny
Czytających: 13691
Zalogowanych: 88
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Terytorialsi jak lekka piechota bojowa

Środa, 2 kwietnia 2025, 11:39
Aktualizacja: 11:46
Autor: kpt. Marcin Pochodaj/16 DBOT
Dolny Śląsk: Terytorialsi jak lekka piechota bojowa
Ostatni weekend marca był dla żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej bardzo intensywny. Święto Brygady, wręczenie proporców rozpoznawczych, przysięga nowych żołnierzy a także bardzo ciekawe szkolenia programowe. W skład 16 DBOT wchodzą również osoby z Jeleniej Góry i okolic.

26 marca Terytorialsi świętowali 6 lat działalności na Dolnym Śląsku. Z tej okazji w sobotę, 29 marca na wrocławskim rynku odbyły się obchody święta Brygady. Ważnym momentem uroczystości było przekazanie dowódcy Brygady i dowódcom podległych batalionów proporców rozpoznawczych, które swoim wyglądem charakteryzują rejon odpowiedzialności danego pododdziału.

Ten dzień był też szczególnie ważny dla prawie 30 nowych żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W towarzystwie swoich rodzin, zaproszonych gości i mieszkańców wypowiedzieli słowa Roty przysięgi wojskowej. Dla wielu z nich ten dzień na długo pozostanie w pamięci i stanowić będzie świadectwo ich gotowości do działania na rzecz Ojczyzny oraz swoich lokalnych społeczności.

Świętowanie na bojowo

Na terenie nadleśnictwa Miękinia odbyły się zajęcia przeprowadzone przez Polskie Koło Łowieckie. Zrealizowano innowacyjny moduł szkoleniowy ukierunkowany na działania lekkiej piechoty w trudnym terenie bez dostępu do zaplecza logistycznego.

Tematyka obejmowała m. in. podstawy tropienia, przeciwdziałanie zagrożeniom biologicznym, wykorzystanie zwierząt jako naturalnych sygnalizatorów, techniki skrytego podejścia i poruszania się w terenie leśnym.

Szkolenie to zapoczątkowało nowatorskie podejście do kształcenia lekkiej piechoty, łącząc wiedzę myśliwską z taktyką wojskową.

Skryte przemieszczanie się

W innej części województwa odbyły się zajęcia na obiektach wojskowych w Żaganiu. Żołnierze doskonalili pracę manualną na broni etatowej, ćwiczyli postawy strzeleckie, elementy walki wręcz oraz odbyli strzelania przygotowawcze i wartownicze.

Bardzo ważnym elementem było szkolenie taktyczne, w czasie którego doskonalono techniki skrytego przemieszczania się, zakładania bazy oraz elementy survivalu.

Z kolei w Kłodzku, żołnierze kolejnego pododdziału, mieli za zadanie zlokalizowanie współrzędnych przy użyciu kompasu i mapy oraz skryte przemieszczenie się do określonych punktów. Zadanie było o tyle trudne, że odbywało się w godzinach nocnych, a działania żołnierzy obserwowane były przez instruktorów przy użyciu urządzeń optoelektronicznych.

Ostatnie dni marca były dla 16DBOT pełne ważnych wydarzeń, podniosłych chwil i sporej dawki nowej wiedzy. A nowy tydzień to czas planowania kolejnych przedsięwzięć, szkoleń i zadań.

Twoja reakcja na artykuł?

8
44%
Cieszy
5
28%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy Twoje dziecko chodzi w szkole na lekcje religii?

Oddanych
głosów
503
Tak
36%
Nie
59%
Raz tak, raz nie - to zależy jak bardziej pasuje danego dnia
5%
 
Głos ulicy
Za Polskę oczywiście walczyłbym
 
Warto wiedzieć
Zjechał na nartach z Mount Everestu
Rozmowy Jelonki
Julia przed swoim najważniejszym do tej pory startem w szachowej karierze – Olimpiadzie w Kazachstanie
 
Koszykówka
Tego jeszcze nie było
 
Aktualności
Sołtys Siedlęcina została Miss Kobiety Wiejskiej!
 
112
Poddasze w ogniu
 
112
Skoda wjechała w Mazdę na Podwalu
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group