Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 2257
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Telefonia Polska Razem wprowadza w błąd

Wiadomości: Polska
Czwartek, 10 marca 2016, 8:09
Aktualizacja: 8:28
Autor: UOKiK (komunikat)
Fot. Archiwum
– Zwracamy uwagę na to, że PGT oferująca usługi pod marką Telefonia Polska Razem wprowadza w błąd, podając się za operatora, z którym konsument ma aktualnie zawartą umowę. Przedstawiciele PGT twierdzą ponadto, że podpisanie dokumentów to jedynie zmiana dotychczasowych warunków. W rzeczywistości klient pod wpływem błędnych informacji, zmienia operatora i zawiera nową umowę – informuje UOKiK.

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji ostrzega: jak wynika z wpływających do urzędu skarg konsumentów, oferująca usługi telekomunikacyjne spółka PGT, działająca pod nazwą Telefonia Polska Razem, wprowadza konsumentów w błąd, informując, że reprezentuje dotychczasowego operatora. Często przedstawiciele spółki zabierają też wszystkie podpisane przez klienta dokumenty. To kolejne ostrzeżenie konsumenckie wydane przez UOKiK wobec tej firmy.

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynęło blisko 200 skarg konsumentów dotyczących praktyk spółki PGT w Warszawie, działającej pod marką Telefonia Polska Razem. Przedsiębiorca oferuje usługi telekomunikacyjne przez telefon oraz w domach klientów. Skargi konsumentów, głównie osób starszych i ich rodzin, dotyczą wprowadzania w błąd co do tożsamości operatora, z którym zawiera się umowę oraz nieprzekazywania podpisanych dokumentów.

W związku z napływającymi sygnałami, Prezes UOKiK w połowie lutego 2016 roku wszczął postępowanie przeciwko PGT oraz zdecydował o ostrzeżeniu konsumentów.

Ponadto firma nie przekazuje konsumentom podpisanych umów – wszystkie dokumenty zabiera przedstawiciel PGT. W związku z tym klienci o zmianie operatora dowiadują się po otrzymaniu pierwszej faktury. W efekcie – większość skarżących do UOKIK konsumentów nie miała świadomości z kim, kiedy i na jakich warunkach zawarli umowę. Mogło to uniemożliwiać odstąpienie od niej. Ponadto, osoby, które chciały odstąpić od umowy, były obciążane opłatami w wysokości od 500 do 1500 zł. W takiej sytuacji wielu klientów mogło zdecydować się na kontynuowanie umowy z PGT – wyjaśnia UOKiK.

Jednocześnie Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej analizuje praktyki PGT pod kątem zgodności z przepisami prawa telekomunikacyjnego. Usługi PGT są świadczone w oparciu o hurtowy dostęp do sieci telekomunikacyjnej (tzw. WLR). Działania UKE dotyczą m.in. pobierania przez PGT opłaty wyrównawczej, która ma rekompensować otrzymane ulgi, gdy abonent (w tym konsument) rozwiązuje umowę przed rozpoczęciem świadczenia usług abonamentowych (świadczenia tzw. usługi WLR).

Prezes UKE sprawdza również, czy PGT wykonuje połączenia telefoniczne do użytkowników końcowych (w tym konsumentów), którzy nie wyrazili na to wcześniejszej zgody, co może naruszać art. 172 prawa telekomunikacyjnego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~poszkodowany 10-03-2016 8:46
a o Polskim Centrum Telemedycznym i Polskiej Energetyce Pro zapomnieli napisać ? To jedna banda oszustów !
~Bil Naden 10-03-2016 9:36
Tak samo Polska Telefonia Stacjonarna z Wrocławia. Przedstawiciel odwiedził moją matkę w domu i wrobił ją w podpisanie nowej umowy. Miała płacić niższy abonament a w efekcie podpisała umowę na wyższy. Gdybym był wtedy w domu to skopałbym tyłek temu gnojowi i zrzucił ze schodów. Banda oszustów, cwaniaczków i naciągaczy !
~JanuszJG 10-03-2016 10:37
Najlepiej takich domowych krążowników nie wpus...ć do domu, a jeśli jest nachalny można na spokojnie wezwać Policję. Wtedy może uda się uniknąć podpisania "lewej" umowy telefonicznej lub energetycznej, a Policja chętnie zajmie się takimi domowymi krążownikami. Poza tym niektórzy starsi ludzie są o wiele mądrzejsi od tych oszustów.
~Nie do wiary 10-03-2016 15:30
Kiedyś krótko po zawarciu przez nas umowy z TP dała o sobie znać "Telekomunikacja dzień dobry". Przyjechał kurier i ojciec podpisał papiery (umowę, jak się potem okazało, bo oczekiwał na aneks z TP i nie przypuszczał, że ktoś "podłożył świnię". Rzecz jasna umowę wypowiedziałam, jednak byłam pewna, że ktoś z TP sprzedawał firmie oszukującej dane osób, które dopiero co podpisały umowę. Napisałam także doniesienie do prokuratury we Wrocławiu, ale sprawę umorzyli, bo w Polsce oszustów się nie ściga, oni są na prawie. Sęk w tym, że rzeczona forma oszukała mnóstwo starszych osób. Ktoś, kto nie wie, że umowę można obecnie wypowiedzieć w ciągu 14 dni bez żadnych konsekwencji, ten zostaje na lodzie z umową i obowiązkiem płacenia.
~Xemi 10-03-2016 20:29
Oszukali tak nasza starsza znajoma. Maja przygotowane umowy z data wstecz wiec nawet jak sie ktos zorientuje i bedzie chciał zerwać umowę to jest juz za późno bo mija ustawowe 14 dni juz w momencie podpisania umowy... Kara 1500 zł za zerwanie fałszywej, bezczelnie podłożonej umowy.
~wtorek 10-03-2016 20:46
Firma PGT stosuje wyrafinowaną socjotechnikę i "chwyty poniżej pasa". Nastawiają się głównie na ludzi starszych, którzy są zbyt ufni i nie zdają sobie sprawy że obecnie jest wiele podobnych firm, a nie jak kiedyś, jedna trzymająca monopol. Naciągają na podpisanie umowy, na której wytłuszczonym drukiem widnieje nazwa starego operatora, a małym zupełnie niewidocznym druczkiem nazwa PGT. Następnie odczekują termin możliwości odstąpienia od umowy, przysyłają telefon wart 100-130zł za który każą sobie później płacić 249zł i rozpoczynają procedurę przeniesienia numeru. Zanim abonent się zorientuje że został oszukany jest już za późno na odstąpienie od umowy. Pozostaje do zapłaty kara umowna 1500zł w PGT, lub podobna u starego operatora, za zerwanie umowy. Trzeba tylko zdecydować gdzie taniej.
~ 17-01-2018 10:36
do: ~wtorek (20:46)
ja tez dalem sie nabrac to nie telefonia razem tylko wyrafinowany oszust ktory powinien byc zlikwidowany by nie oszukiwal dalej
~Owca 24-02-2018 23:31
do: ~wtorek (20:46)
Cały czas babcia placi rachunki na telefonie razem nie ma umowy i nie wie jak z tego zrezygnować aby nie płacić kary co robić??????

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group