Wtorek, 27 października
Imieniny: Iwony, Sabiny
Czytających: 7594
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatr „Na progu” o współpracy i swoich planach

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 17 marca 2014, 8:35
Aktualizacja: 8:47
Autor: Angela
Fot. Angela
O współpracy, edukacji i wychowywaniu poprzez teatr i kulturę mówiono podczas spotkania członków Teatru „Na progu” z dyrektorem Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze Piotrem Jędrzejasem. – Dla mnie bardzo ważne jest, by nasza młodzież czuła, że dyrektor teatru duchowo ją wspiera, by współpraca między naszymi teatrami się zespoliła i by nasze teatry się przenikały – mówił na spotkaniu Mirosław Samsel, założyciel Teatru „Na Progu”.

Spotkanie w Jeleniogórskim Centrum Kultury, zorganizowane przez członków Stowarzyszenia Teatru „Na progu”, było pierwszym takim spotkaniem, ale z pewnością nie ostatnim. Teatr „Na progu” istnieje bowiem od października 2013 roku i ma bardzo ambitne plany.

- Chcemy, by takie spotkania odbywały się regularnie – mówi Mirosław Samsel, reżyser i aktor oraz prezes Stowarzyszenia Edukacyjnego „Na progu” w jednym. – Dzięki nim młodzi ludzie mają szansę poznać prawdziwy teatr, zadawać pytania dotyczące warsztatu teatralnego, pracy aktora. Mamy obietnicę, że będziemy mogli przychodzić na próby do Teatru im. C. K. Norwida. Dostajemy również bilety, dzięki czemu nasza młodzież zbliża się do sztuki, może z nią częściej obcować. Bardzo zależy mi na tym, by czuła się ona w teatrze jak w rodzinie, by nasze teatry zaczęły się przenikać. Jest to szeroko pojęta edukacja poprzez teatr i kulturę – dodał.

Dyrektor Teatru im. C. K. Norwida Piotr Jędrzejas, który odpowiadał na liczne pytania młodzieży zapewniał, że jest otwarty na współpracę i chce ją rozwijać.

- To, co nas łączy to fakt, że jesteśmy ludźmi teatru – mówił Piotr Jęrzejas. – Podczas takich spotkań znikają wszystkie podziału na teatr narodowy, miejski, mniej czy bardziej zależny. Dla nas wszystkich najważniejszy jest teatr, widz i sztuka. – Taka współpraca również dla mnie jest bardzo ważna i chcę by się ona rozszerzała. Obecnie młodzież przychodzi do nas na widownię, ale w przyszłości chciałbym ich zaprosić na próby, a sam zobaczyć ich przedstawienie. Jestem wielbicielem organizacji pozarządowych i uważam, że taki ruch wynikający z potrzeby jest bardzo wartościowy i kształtuje społeczeństwo obywatelskie. To jest bardzo ważne. Sam prowadziłem stowarzyszenie przez siedem lat i wiem, że to jest bardzo trudne. Tym bardziej mocno wam kibicuję – dodał.

Obecnie Stowarzyszenie „Na Progu” pracuje nad sztuką „Miłość i żałość” wyreżyserowaną przez Mirosława Samsela na podstawie powieści "Idiota” Fiodora Dostojewskiego i szuka chętnych, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z teatrem. Zainteresowani mogą się kontaktować pod numerami tel. 798 252 465 i 514 288 483.

Obecnie w przedsięwzięciu udział biorą już: Paweł Baranowicz (uczeń Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze), który gra Myszkina, Kamil Suwada (LO) w roli Rogożyna, Tomasz Król (I LO) – generał, Ola Klementowska (I LO) – Nastazja Filipowna i Aneta.

Teatr oraz stowarzyszenie założył i prowadzi Mirosław Samsel, reżyser i aktor współpracujący niegdyś z teatrami w całej Polsce. Jego sztuki i role były wielokrotnie nagradzane. Jego ostatni spektakl to monodram "Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach" na podstawie opowiadania A. Camusa "Upadek".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Ryszard 17-03-2014 17:31
Baju, baju... Pan dyrektor więcej mówi, niż robi, a tymczasem faktem jest, że nasz teatr konsekwentnie stacza się w dół. Strategia taka sama jak u prezydenta - dużo mówić, a nie robić nic i czekać, że jakoś to będzie.
~M. Kamiński 17-03-2014 21:58
Wierzę, że nowoprzyjęta młodzież tym razem wytrzyma reżim prób i dawno już obiecywany spektakl wreszcie powstanie. Idiota to trochę trudny temat, trzeba trochę pożyć, by zrozumieć te namiętności: czy młodzi dadzą radę to zagrać? Nawet jeśli nie okaże się tak, jak miało, każdemu na dobre wyjdzie praca z charyzmatycznym panem Samselem. Mnóstwo widzów przychodzi na młody teatr Ł. Dudy - przyjdą także na M. Samsela (choć to całkiem odmienne podejścia do teatru).
~........... 17-03-2014 23:05
edukacja to sfera szkoły i wychowania w domu, teatr to jest k.... konsumpcja....KONSUMPCJA .......jeżeli nie- to jest INDOKTRYNACJA.... dobrze o tym wiecie...........................................................

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group