Wtorek, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 2827
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatr jak malowany - zapowiedź

Piątek, 13 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:19
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Teatr jak malowany - zapowiedź
Fot. tejo
Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych przygotowuje się do otwarcia ekspozycji rysunków teatralnych Zbigniewa Szumskiego z Michałowic. Wernisaż zaplanowano na 19 stycznia.

Prace Szumskiego powstają od lat 80. do dzisiaj. Rysunki to projekty do spektakli, w których widzimy człowieka zmagającego się z przedmiotem, otoczeniem i samym sobą. Wszystko, co wydaje się oczywiste, zmienia się i nabiera nowego znaczenia.

W rysunkowym świecie artysty kelner podaje nogą, listonosz przekazuje list głową. Sam człowiek w wielowątkowości zdarzeń próbuje odzyskać równowagę stając na głowie. Sztuce towarzyszą tajemnicze zjawiska i gesty.

Rysując, malując wyklejając artysta tworzy niezwykły zapis teatralnych wizji. Wszystkie prace wzbogacają notatki, które są fragmentami tekstów scenariusza przedstawień.

Te wyrysowane historie dają początek autorskim spektaklom Teatru Cinema.
Placówka powstała w 1992 roku w Michałowicach. Reżyserem, autorem tekstów i scenografii jest właśnie Zbigniew Szumski. Stylistyka przedstawień oparta jest na absurdalnym poczuciu humoru.

Teatr znany jest w Polsce i niemal na całym świecie.

Spektakle: Dong (1992), Bilard (1994), Nie mówię tu o miłości (1995), Tak to tu (1997), Brudne piękno (1998), Miałem taki sen (2002), Albert Lux (2003), Słownik sytuacji (2003), Mamo, chcę tańczyć Mahlera (2005).

Ponadto: Kabarety Olbrzymów: I Kairo, II Tatiana, III Lekkie czasy ciężkich chorób, IV Wątpienie rzeźnika, V Toasty i wznoszenia.

Oprócz rysunków oglądać będzie można obiekty teatralne ze spektakli: Bilard, Miałem taki sen, Nie mówię tu o miłości i fragmenty przedstawień na video: Słownik sytuacji, Dong, Bilard.

Wystawa będzie czynna do 18 lutego w Galerii BWA przy ul. Długiej 1.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group