Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5410
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatr im. Norwida pojedzie do Francji?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 16 stycznia 2011, 8:20
Aktualizacja: 22:17
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Nie jest wykluczone, że widzowie w Lille (Francja) będą mieli okazję, aby obejrzeć sztukę „Czarna maska” Gerharta Hauptmanna w reżyserii Bogdana Kocy i w wykonaniu aktorów naszego teatru. Wczoraj w Jeleniej Górze przebywał Didier Thibaut, dyrektor Teatru Rose de Vents z Lille, współorganizator Międzynarodowego Festiwalu Next.

To jeden z największych festiwali sztuk we Francji, który odbywa się na przełomie listopada i grudnia w Lille. – Jestem jedną z pięciu osób odpowiedzialnych za program zagraniczny tej imprezy i poszukuję sztuki spoza Francji na tegoroczną edycję – powiedział nam Didier Thibaut, który przed Jelenią Górą odwiedził Budapeszt, Nowy Jork i Wrocław.

Gość obejrzał wieczorny spektakl „Czarna maska”, z którym Teatr im. Norwida mógłby wystąpić w Lille. – Jestem pod wrażeniem gry aktorskiej i koncepcji formalnej sztuki. Świetna jest gra świateł. Macie bardzo dobrych aktorów. Natomiast – co zrozumiałe – muszę się jeszcze dokładnie zapoznać z tekstem – wyjaśnił Francuz. Dodał także, iż program festiwalu dopiero powstanie, ale – nawet jeśli nie znalazłaby się tam propozycja Teatru im. Norwida, widzi dla niej miejsce w kierowanym przez siebie teatrze Rose des Vents (Róża wiatrów). – Byłbym bardzo zadowolony z przyjęcia waszego zespołu u nas – dodał.

Jak przekonuje Bogdan Koca, szef Teatru im. Norwida, „Czarna maska” mogłaby służyć za ilustrację współczesnych problemów różnorodności w Unii Europejskiej. – Sztuka mówi o konflikcie między narzuconą tolerancją religijną przez Pokój Westfalski. Zawiera wiele analogii do czasów współczesnych – powiedział reżyser dramatu pióra laureata Nagrody Nobla Gerharta Hauptmanna.

Nie jest to pierwsza wizyta Didier Thibaut w Jeleniej Górze. Odwiedził Teatr im. Norwida, kiedy dyrektorem placówki był Jerzy Zoń. Później był u nas jeszcze dwukrotnie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Swiatlosc 16-01-2011 11:00
Tam jest cieplej, aktorzy jada za ogniem. W Cieplicach jest jasniej niz w Jeleniej.
~buba 16-01-2011 13:27
No cóż, na tym zdjęciu pan Koca wygląda, jakby już był gotowy do drogi ... Tylko, czy na festiwal teatralny ?! A pan Grondowy, to odtrąbi pożegnanie ?
~mamba 16-01-2011 15:14
Dajcie żyć tego teatru już prawie nie ma.To jakieś szaleńcze podrygi i chocholi taniec.
~~ 16-01-2011 22:44
I bardzo dobrze :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group