Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2062
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Teatr im. Norwida na lodzie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 grudnia 2009, 8:07
Aktualizacja: Niedziela, 13 grudnia 2009, 8:37
Autor: Angela
Fot. TEJO
Dokonane z dniem 1 stycznia tego roku rozdzielenie Scen Animacji i Dramatycznej Teatru Jeleniogórskiego w dwie niezależne jednostki zablokowało nowemu organizmowi, jakim jest Teatr im. Norwida, pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz przez kolejne pięć lat. Winda dla niepełnosprawnych, która już to miała być w placówce montowana, „spadła” z hukiem z listy podstawowej.

Przy ocenie wniosków o dofinansowanie z funduszy unijnych pod uwagę brana jest m.in. ciągłość prowadzonej działalności placówki. A takiej nie ma Teatr im. Norwida, który formalnie kończy rok – choć ma ponad sześćdziesięcioletnią tradycję Całą schedę i historię prawną włącznie z REGONEM i NIP-em przejął bowiem Zdrojowy Teatr Animacji.

Ta decyzja nie była przypadkowa. Teatr jako całość uzyskał dofinansowanie ze środków funduszu norweskiego w kwocie 10 mln zł na przebudowę i modernizację Teatru Zdrojowego. – Gdyby był to podmiot nowy, dotacja przepadłaby – mówi zastępca prezydenta miasta Jerzy Lenard.

Czy z podziałem nie można było poczekać do 2013 roku kiedy wygasłoby wydawanie środków unijnych? To pytanie dziś pozostaje bez odpowiedzi. Zresztą i tak byłaby ona czystym gdybaniem. Fakty są takie, że Teatr im. Norwida przez kolejnych pięć lat nie dostanie złamanego euro z funduszy UE. Pierwszy skutek już widać.

Wniosek opiewający niemal na milion złotych na dofinansowanie windy i zniwelowanie terenu przez teatrem – mimo pozytywnej oceny formalnej i merytorycznej – spadł na 15. miejsce listy rezerwowej.
– W takiej sytuacji raczej nie ma szans na realizację – mówi Jolanta Adamczyk, odpowiedzialna za współpracę zagraniczną w TN.

– Jednak absolutnie nie rezygnujemy z tej windy, będziemy składać wnioski w inny sposób, by dźwig jak najszybciej zamontować. Pieniądze na ten cel będziemy się starali pozyskać z kilku źródeł, których na razie nie chcę zdradzać – mówi Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny TN.

Winda to jednak nie jedyny wniosek, jaki chce złożyć Teatr im. C.K. Norwida w przyszłym roku. W planach jest staranie się o dofinansowanie Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, który ma być rozszerzony na okoliczne gminy i stać się festiwalem regionalnym. Potrzebne będą też środki na Jeleniogórskie Spotkania Teatralne. Placówka wymaga też nowego sprzętu technicznego: stary „pamięta” lata 80. XX wieku.

– Moim marzeniem i koniecznością jest przystąpienie do całkowitej rewitalizacji budynku teatru. Jest to jeden z najpiękniejszych teatrów w Polsce i wymaga całkowitej renowacji. Będziemy w tym kierunku działali, mam nadzieję, że wspólnie z miastem – usłyszeliśmy od Bogdana Kocy.

Damy radę!
Bogdan Koca
dyrektor naczelny i artystyczny TN
– Objąłem stanowisko dyrektora naczelnego już po podziale teatrów. Jestem człowiekiem na tyle racjonalnym, że żyję z rzeczywistością, która jest mi dana. Nie oceniam przeszłości. Moim zadaniem jest dać sobie radę z tym, co mam. Rzeczywiście przez to, że jesteśmy nową instytucją, mamy gorszą sytuację w zdobywaniu funduszy europejskich, z tego powodu, że nie mamy do zaprezentowania bilansu. Jest to bardzo uciążliwe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ 12-12-2009 8:45
No to Bodzio Nauka zaciera rączki...
HankaOdRumcajsa 12-12-2009 9:55
Bo najgłupszym pomysłem było połączenie teatrów... Teraz są tego skutki. Ale trzymam kciuki za obecnego dyrka, że da rade. Powodzenia!
~LRR 12-12-2009 9:59
Ciekawe, ktory polityk pochwali sie teraz, ze lobbowal za rozdzialem obu placowek? Na szczescie coniektorzy pamietaja ;-)
~ 12-12-2009 10:08
Pięknie, póki co Pan Bogdan obsadza siebie w głownych rolach miernych spektakii, a teatr popada w ruinę. Gdyby nie wiztyt gwiazd ze stolicy byłoby totalne dno.
~rudera2 12-12-2009 10:28
Piszcie nazwiska polityków loobystów rozdziału.
~Pyzdra 12-12-2009 11:21
Bardzo się zgadzam z przedmówcą ~ (z 12-12-2009 08:45) - pan Nauka nie miał wyjścia, bo został narzucony przez Józka Kusiaka. Spójrzmy na Teatr Zdrojowy - toż to szklany dom jak z powieści Stefana Żeromskiego "Przedwiośnie". Bogdan Koca tak na dobrą sprawę zarządza teatrem od ponad pół roku. Wcześniejsze sztuki, jeszcze dużo przed wizją Wojtka Klemma, miały swoją premierę, były grane kilka razy, po czym Bogdan Nauka ściągał je z repertuaru, a jeleniogórzanie nawet nie zauważyli, że takie tytuły w ogóle istniały i były u nas realizowane. Nie jest zresztą tajemnicą, że Nauka traktował scenę dramatyczną Teatru im. Norwida po macoszemu, a inwestował w scenę animacji. I np. z czasem – za przyzwoleniem Nauki - dyrektorka artystyczna Małgorzata Bogajewska pozbyła się teatralnego autokaru, który mógł przecież pomóc w rozjazdach teatru. Takich grzechów ex-szefów wobec publicznego Teatru im. Norwida jest znacznie więcej. Cieszmy się jednak z tego co dzieje się teraz. A dzieje się dobrze. Na całe szczęście są "normalne" przedstawienia - "List", "Jesteśmy braćmi?", "Kolacja na 4 ręce", "Pokojówki" i teraz "Scrooge. Opowieść wigilijna".
~Moniek 12-12-2009 11:23
W błocie ekskrementów był ten teatr za Klemma, a za Kocy to wszystko teraz zamarzło i teatr jest na lodzie tandety artystycznej, najgorszego z możliwych rozwiązań.
Szkot 12-12-2009 13:38
Nie tylko "całą schedę i historię prawną włącznie z REGONEM i NIP-em przejął Zdrojowy Teatr Animacji" ale również kolosalne długi Teatru Norwida. No ale o tym się nie mówi ...
~ 12-12-2009 14:35
No i co z tego że przejął długi? Nic z nimi nie robi, zakręci, zamiesza i odda Norwidowi z odsetkami... DO ZAPŁACENIA
~Anna Maria 12-12-2009 14:36
poziom przedstawień obecnego teatru jest co najmniej żenujący.
~Widz 12-12-2009 15:04
Do Szkota; Jeżeli Scena Dramatyczna Teatru Norwida ma lub miała kolosalne długi, jest to zdecydowanie wina wcześniejszych decyzji pana Bogdana Nauki. Jemu na Teatrze Norwida w ogóle nie zależało. Sytucja z outsiderem Wojtkiem Klemmem to tylko wypadkowa wcześniejszych poczynań ex-dyrektora Teatru Norwida - pana Nauki. Doprowadzenie do takiego stanu tej instytucji kulturalnej-wizytówki naszego miasta to zbrodnia, za którą powinna być kara. Cieszy fakt, że Bogdanowu Kocy zależy na teatrze. Nie ma Chłop wyjścia i musi iść na pewne kompromisy. Nie wiem dlaczego ludzie się go czepiają, że reżyseruje i gra w spektaklach? A jak było np. z Adamem Hanuszkiewiczem? Cokolwiek nie powiedzieć to przecież aktor kategorii A, widać, że kocha to co robi - tylko ta jedna wielka wada: kopci papierochy i karmi raka. Rozumiem jego wrogów; ta grupa aktorów, która nie widzi rozwoju w Teatrze Norwida, czy nauczyciel języka niemieckiego z SP 8 Wojciech Wojciechowski, który dorabia w Nowej Sile Krytycznej i złośliwie, mściwie, niegramatycznie (jak uczeń gimnazjum), subiektywnie pisze teksty na www.e-teatrze o obecnych premierach Teatru Norwida mogliby wyjachać stąd. Teatr Norwida ma trafić do każdego przeciętnego człowieka, który ma w nosie gierki polityczne, a jest obciążony pracą zawodową i różnymi obowiązkami. Pornografię, wulgaryzmy i brutalizm mamy na co dzień. Niech Teatr Norwida będzie kijem w to mrowisko i da odpocznienie, może refleksję.
~do Widza 12-12-2009 16:43
Nasz teatr pod kierunkiem Kocy jest kiepskim teatrem, bez żadnej refleksji, jest na estetycznym poziomie wodewilu. I nic tu nie ma do rzeczy Klemm. Rzeczywiście było to dno. Koca też jest dno, tylko innego rodzaju. Tamto śmierdziało. To dno swoje gnicie polewa lukrem. Gadanie, że Kocy zależy na teatrze, też jest odrzeczne. Niech by mu i nie zależało, tylko żeby robił dobry teatr. Ci z tego, że mu zależy, jeśli wynika stąd naprawdę wielka żenada i nuda. Olbrzymia nuda. Ja rozumiem, że są widzowie, którym podoba się monidło. Ale dlaczego mają oni być miarą. Nawert w Jeleniej Górze nie oni powinni być miarą.
~pytanie 12-12-2009 17:13
kiedyś już była akcja z tą windą, nawet zemstę aktorzy grali, a dochód z biletów miał iśc na windę - i co się z tymi pieniędzmi dzieje?
~Kibic 10 12-12-2009 18:32
Do ~pytania (12-12-2009 17:13); Na to pytanie niechętnie może odpowiedzieć pan Jacek Paruszyński, reżyser "Zemsty".
~clown 12-12-2009 19:15
Te pieniądze są w dyspozycji teatru zdaje się, i miały stanowić część wkładu własnego do projektu. Skoro projekt nie przejdzie- pytanie powinno brzmieć- co się z tymi pieniędzmi stanie??
~diabełek 13-12-2009 12:27
Czytam komentarze i wychodzi polskie piekło, prawie każdy się kogoś czepia. A ja życzę jednemu i drugiemu teatrowi życzliwych ludzi w około, siły, optymizmu, trafnych pomysłów, ich udanej realizacji i sukcesów w rozwoju ku naszej widzów radości !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group