Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5586
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Teatr Animacji gra także dla niewidomych widzów

Piątek, 27 listopada 2015, 10:48
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 grudnia 2015, 14:41
Autor: UM
Jelenia Góra: Teatr Animacji gra także dla niewidomych widzów
Fot. CW
Zdrojowy Teatr Animacji W Jeleniej Górze–Cieplicach został wyróżniony możliwością udziału i prezentacji swoich spektakli w ogólnopolskim projekcie „Posłuchaj Teatru”. – Można napisać, że są to spektakle z audiodeskrypcją i projekcją dialogów – powiedział Bogdan Nauka, dyrektor ZTA – ale lepiej wyjaśnić, że to przedstawienia dla osób niedowidzących i niewidomych.

Musimy tak poprowadzić spektakl, by wszyscy wszystko doskonale słyszeli ze sceny, natomiast w słuchawkach słyszą też głos lektora, który opowiada o tym, co się dzieje na scenie. W zwyczajnym spektaklu osoby niewidome nie są w stanie odnaleźć się w roli publiczności, a w tak przygotowanym spektaklu – w znacznej części owszem. Dla dzieci – bo występujemy głównie dla nich – przygotowaliśmy „Tymoteusza Rymcimci” - wyjaśnia Bogdan Nauka.

Ale – mówi dyrektor – ten sposób gry nakłada na aktorów różne obciążenia, także emocjonalne. Jesteśmy profesjonalistami, ale czasami trudno powstrzymać łzy widząc reakcję niewidomych dzieci (tak było w Bydgoszczy), które po raz pierwszy w życiu stykają się z teatrem i są tym tak podekscytowane, że niekiedy wstają z foteli, chcąc jakby „popatrzeć” na scenę, choć wiemy przecież, że jej nie zobaczą.

Zdarzył się też podczas naszego tournee (a odwiedziliśmy kilkanaście miast) przypadek, że jeden niewidomy maluch, podążając za głosem po prostu wszedł na scenę i przytulił się do aktora. Takie wydarzenia przekonują nas, że projekt „Posłuchaj Teatru” jest niezwykle wartościową i potrzebną ideą.

Dla ZTA udział w nim jest trudnym przedsięwzięciem, bo musieliśmy tak podzielić zespół, żeby można było grać spektakle w Jeleniej Górze, a jednocześnie druga część zespołu grała na wyjeździe. A jak podzielić zespół na dwa autonomiczne, pełne komplety w sytuacji, kiedy aktorów ZTA można zliczyć na palcach obu rąk? – to już jest wyższa szkoła teatralnej matematyki.

W sobotę „wyjazdowa” część zespołu aktorskiego wróci już do Cieplic. W tej turze wyjazdu spektakle jeleniogórskiego teatru zobaczyli mali widzowie w: Andrychowie, Bydgoszczy, Piotrkowie i Gdańsku.

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group