Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6891
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KRAJ: Te panie już nie wrócą tu…

Środa, 14 kwietnia 2010, 8:10
Aktualizacja: 14:08
Autor: Gabi
KRAJ: Te panie już nie wrócą tu…
Fot. Archiwum
Sobotnia tragedia wstrząsnęła nami i to nie tylko dlatego, że zginął Prezydent Lech Kaczyński z Małżonką. Odeszło tylu zasłużonych ludzi. Chcielibyśmy wspomnieć sylwetki kilku kobiet, które z prezydencką delegacją wyleciały rządowym tupolewem w ostatni rejs.

Zginęła pierwsza dama Maria Kaczyńska. Urodziła się w Machowie. Ojciec był leśniczym, a matka nauczycielką. Jeden z braci ojca zginął w Katyniu. Studiowała w Sopocie w Wyższej Szkole Ekonomicznej na Wydziale Transportu Morskiego. Następnie rozpoczęła pracę w Instytucie Morskim. W 1978 roku poślubiła Lecha Kaczyńskiego. Po urodzeniu córki zajęła się jej wychowaniem i nie wróciła już do pracy zawodowej. Tym czasie zajmowała się tłumaczeniami języka angielskiego i francuskiego i wspierała męża w działalności opozycyjnej. Po zostaniu prezydentową patronowała organizacjom charytatywnym. Wspierała środowiska artystyczne, kultywujące rodzimą tradycję i kulturę. Pasjonowała się teatrem, muzyką i baletem. Lubiła podróże. Najchętniej jednak spędzała czas ze swoimi wnuczkami. Miała 68 lat.

Izabela Jaruga-Nowacka była absolwentką Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, pracownikiem PAN. W sejmie konsekwentnie działała w obronie najsłabszych. W latach 2001-2004 była Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. W trakcie swego urzędowania doprowadziła do przyjęcia Krajowego Programu Działań na Rzecz Kobiet, zainicjowała i doprowadziła do uchwalenia ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W Kodeksie Pracy wprowadziła przepisy chroniące przed dyskryminacją, m.in. przed mobbingiem. W swojej karierze była wicepremierem i ministrem polityki społecznej. W 2005 roku znalazła się wśród 1000 nominowanych kobiet do Pokojowej nagrody Nobla. Dzięki jej staraniom Polska ratyfikowała Zrewidowaną Europejską Kartę Społeczną, podniesiono płacę minimalną, a wydatki państwa na dożywianie dzieci wzrosły czterokrotnie.

W wieku 81 lat zginęła znana działaczka i legenda „Solidarności” Anna Walentynowicz. Przywrócenie jej do pracy było jednym z postulatów stoczniowców strajkujących w Sierpniu 1980 roku. Została odznaczona Orderem Orła Białego i otrzymała nagrodę im. P. Włodkowica, przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Na bramie Stoczni Gdańskiej zawisł jej portret i zapłonęły znicze.

Zginęła także wicemarszałek Senatu VII kadencji Krystyna Bochenek. Ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Śląskim. Była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. To właśnie ona była twórczynią Ogólnopolskiego Dyktanda. Współtworzyła Wampiriadę, akcję, która zachęcała do oddawania krwi. W plebiscycie Mistrz Mikrofonu zdobyła tytuł "Osobowości Radiowej". Otrzymała Nagrodę im. Bolesława Prusa, nagrodę Fundacji Promocja Zdrowia. Polski Komitet Zwalczania Raka przyznał jej medal imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Katowic przyznali jej nagrody za upowszechnianie kultury. Miała 57 lat.

W katastrofie samolotu zginęła także wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości- Aleksandra Natalli-Świat. Ukończyła studia na Wydziale Zarządzania i Informatyki Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Przewodniczyła Komisji Finansów Publicznych. Miała 51 lat.
Na pokładzie była także Joanna Agacka-Indecka, która od trzech lat była prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. Miała 46 lat. Prezydentowi w drodze do Katynia towarzyszyła także Grażyna Gęsicka. Była doktorem nauk humanistycznych w dziedzinie socjologii. Była ministrem Rozwoju Regionalnego. Miała 59 lat.

Senator Jadwiga Felińska była doktorem nauk medycznych w zakresie pielęgniarstwa. Miała 58 lat. Pięćdziesiąte szóste urodziny obchodziłaby w tym roku Jolanta Szymanek-Deresz. Była prawniczką. Była szefem Kancelarii prezydenta RP w latach 2000-2005. od dwóch lat była wiceprzewodnicząca SLD.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group