Piątek, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 6769
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szklarska Poręba: Taniec w Kręgu pod Szrenicą od dzisiaj

Piątek, 8 maja 2015, 7:48
Aktualizacja: 7:50
Autor: Mea
Szklarska Poręba: Taniec w Kręgu pod Szrenicą od dzisiaj
Fot. Organizator
Warsztaty „Taniec w Kręgu” prowadzi Agata Szmigrodzka w Miejskim Ośrodku Kultury i Sportu w Szklarskiej Porębie. Spotkania piątkowe będą trwały od dzisiaj (8.05) do 26 czerwca (dwa miesiące, a potem od września jeśli będą osoby zainteresowane). Koszt to 45 zł miesięcznie.

Kiedyś, dawno, dawno temu, ludzie zwykli byli tańczyć przez całe swoje życie – gdy pracowali, bawili się, jedli, walczyli, czy kochali. Tańczono, by czcić bogów, by czcić cykle ziemi od wiosny do zimy i cykle życia od narodzin do śmieci. Tańczono na cześć wschodu słońca, aby sprowadzić deszcz, czy wspomóc wzrastanie plonów.

- Poprzez taniec rozumieliśmy swą moc i swoje miejsce we wszechświecie. Poprzez taniec przenosiliśmy nasze rozumienie, mądrość na następne pokolenia. W tańcu wyrażaliśmy nasze uczucia: radość, strach, smutek, czy nadzieję. Najważniejsze w tym tańcu było to, że tańczyliśmy razem, w kręgu, podstawowym symbolu jedności i całości. Nasz krąg tworzył święte miejsce, w którym tworzyliśmy i odtwarzaliśmy nasz kosmos, naszą rzeczywistość. Na zewnątrz był chaos i nieznane. Wewnątrz kręgu był porządek, moc, spójność – mówiła Agata Szmigrodzka.

- Nadeszły czasy, w których straciliśmy połączenie z naszą ziemią i swoją społecznością. Nasz taniec coraz częściej przybierał formę tańca towarzyskiego. Krąg zaczął stawać się linią lub kwadratem, by w końcu ulec rozproszeniu do tańca w pojedynkę. Tańczymy sami, nieświadomi bycia częścią większej całości, odizolowani jeden od drugiego. Krąg tańca się załamał, ale jego potrzeba została głęboko w naszej psychice, która pamięta o naszych korzeniach – dodała.

Tańce w kręgu, to tańce dla każdego – dla tych tańczących i dla tych, którzy twierdzą, że nie umieją tańczyć. Każdy taniec jest prosty i zawsze składa się z sekwencji kroków, które stale powtarzają się przez cały taniec. Do tańca w kręgu nie potrzeba partnera, ani jakichkolwiek umiejętności tanecznych. Wystarczy sama chęć. Tańczenie razem wytwarza społeczność i integruje jednostki w grupę w sposób szybki, bezkonfliktowy i bez użycia słów. Tańczenie w kręgu, to także grupowa medytacja w ruchu, angażująca zarówno nasze ciała, umysły, jak i dusze, przy użyciu rytmów i kroków wszystkich ludów świata.

Więcej informacji - tel. 75 717 36 14.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group