Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 7 maja
Imieniny: Benedykta, Ludmiły
Czytających: 4912
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Tablice na przystankach będą bezpieczne

Środa, 15 stycznia 2025, 7:00
Autor: WAC
Jelenia Góra: Tablice na przystankach będą bezpieczne
Fot. WAC
W dalszym ciągu nieczynna jest część elektronicznych tablic informacyjnych na przystankach MZK w Jeleniej Górze. Powodem ich wyłączenia jest konieczność zabezpieczenia przed atakami hakerskimi.

Przy przystankach autobusowych działają 22 tablice elektronicznej informacji. Wyłączonych jest 11 z nich. Tak jest od ponad miesiąca między innymi na przystankach na osiedlu Zabobrze oraz na najbardziej obleganym przystanku na Podwalu.

Pod koniec października 2024 roku T-Mobile poinformowało MZK, że punkt dostępowy do internetu w jednej z elektronicznych tablic informacyjnych umieszczonych przy przystanku MZK, znajduje się na liście zagrożonych hakerskim atakiem.

Jako że do ataków takich doszło wcześniej w kilku innych miastach Polski, podjęliśmy decyzję o odcięciu od sieci internetowej wszystkich tablic informacyjnych z wyświetlaczami dwukolorowymi - mówi Michał Palewicz, wiceprezes spółki. - Dlaczego? Ponieważ działały na tym samym oprogramowaniu, jak ta zagrożona. Bezzwłocznie wdrożyliśmy też procedurę dodatkowego zabezpieczenia pozostałych tablic z dostępem do internetu. Wymagało to, między innymi, wymiany ich oprogramowania.

Władze spółki zleciły analizę całego oprogramowania Systemu Informacji Pasażerskiej. Sprawdzono w ten sposób, czy już wcześniej nie doszło do naruszenia danych. Na szczęście okazało się, że włamania na serwery nie było. Mimo tego, spółka zleciła dostawcy internetu wykonanie kolejnych zabezpieczeń. Proces ten trwał ponad miesiąc. Obecnie realizowany jest ostatni ich etap - związany z instalacją nowego oprogramowania w każdej z wyłączonych tablic. Jego twórcą jest firma ze Słowacji. System powinien zostać uruchomiony niebawem.

Twoja reakcja na artykuł?

29
55%
Cieszy
12
23%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
8%
Złości
7
13%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy brałaś/eś udział w którymś spotkaniu z kandydatem/tką na prezydenta Polski??

Oddanych
głosów
423
Tak
18%
Nie
71%
Nie interesuję się polityką wcale
11%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Piłka nożna
"Przejechali się" po Moto–Jelczu
 
Aktualności
Z Dachau do Auschwitz przez Jelenią Górę
 
Aktualności
Pojeździli na "koniach" w Jeleniej Górze
 
Edukacja
Matura z polskiego – chyba powinno być dobrze
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group