Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8122
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Szykują się zmiany dla kierowców i pieszych

Środa, 25 listopada 2020, 11:50
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Szykują się zmiany dla kierowców i pieszych
Fot. KPRM
Pierwszeństwo pieszych na pasach, kary za używanie telefonów przy przejściach, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym czy zakaz jazdy "na zderzaku" to zmiany, które rząd chce wprowadzić do zasad ruchu drogowego od nowego roku.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie prawa w ruchu drogowym, który zakłada m.in. pierwszeństwo dla pieszych przy wchodzeniu na przejście, zakaz używania telefonów komórkowych na przejściach dla pieszych, obniżenie dopuszczalnej prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym w nocy do 50 km/h, czy zakaz jazdy na tzw. „zderzaku” (w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem) na autostradach i drogach ekspresowych.

Obecne przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Po zmianach, kierowca pojazdu, który zbliża się do przejścia dla pieszych będzie musiał – poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych: zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego, ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Nowe rozwiązanie wymusi na kierowcach obowiązek dokładnej obserwacji nie tylko przejścia dla pieszych, ale i jego okolicy. Kierowcy będą musieli stworzyć możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię, zarówno dla pieszych znajdujących się na przejściu, jak również dla tych, którzy wchodzą na przejście. Przepis dotyczący pierwszeństwa przy wchodzeniu na przejście przez pieszych nie będzie dotyczył tramwajów. Droga hamowania przeciętnego tramwaju z kompletem pasażerów jest bowiem kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego - czytamy w komunikacie rządu.

Ponadto w trakcie wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię albo torowisko (także w obrębie usytuowanych tam przejść) pieszych obowiązywał będzie zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Nowe przepisy mają też regulować kwestię prędkości - obecnie dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym wynosi 60 km/h w godzinach 23:00-5:00 oraz 50 km/h w pozostałych godzinach. Po zmianach, dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

Różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o długość drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. W szczególności ma to znaczenie na obszarze zabudowanym, gdzie znajduje się więcej pieszych - dodają rządzący.

Niezachowanie odległości między pojazdami jest jedną z głównych przyczyn wypadków na drogach ekspresowych i autostradach. Na polskich drogach nagminną jest tzw. „jazda na zderzaku”, w niewielkiej odległości za poprzedzającym pojazdem. To niezwykle ryzykowana praktyka zwłaszcza na drogach szybkiego ruchu, takich jak autostrady i drogi ekspresowe.

Z kolei na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Oznacza to, że kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem, a 120 km/h – 60 m. Obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach nie będzie dotyczyć przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania. Nowe przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Twoja reakcja na artykuł?

19
58%
Cieszy
5
15%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
7
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
822
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group