Czwartek, 4 marca
Imieniny: Eugeniusza, Kazimierza
Czytających: 7376
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szukają oszczędności w kosztach oświetlenia miasta

Sobota, 7 maja 2011, 8:27
Aktualizacja: 8:28
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Szukają oszczędności w kosztach oświetlenia miasta
Fot. TEJO
Ponad siedem tysięcy rozmaitych punktów świetlnych w Jeleniej Górze otrzymuje zasilanie energetyczne. Głównie są to lampy uliczne zapewniające jasność po zapadnięciu zmroku. Wiele z nich jest w sporym stopniu zużytych i przestarzałych. Miasto chce je wymienić na nowsze i energooszczędne.

– Podjęliśmy rozmowy z producentami tego typu oświetlenia, bowiem chcemy rozpocząć proces wymiany tych lamp, ale chcemy by te nowe były urządzeniami nowoczesnymi – – powiedział Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

– W wielu bowiem miejscach (choćby na ciągu obwodnicy północnej, od Maciejowej do Zabobrza) nie są potrzebne lampy, które świecą cały czas z tą samą mocą. A istnieją już takie rodzaje sterowników, które można zaprogramować do konkretnej, pojedynczej lampy, by w okresie od północy świeciły nieco słabiej, a tym samym pobierały mniej energii – czytamy w komunikacie z Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Wstępny audyt wykazał, że można uzyskać oszczędności w skali niemal połowy kosztów obecnie wydatkowanych. A z kolei producenci są skłonni wymienić lampy według specjalnych umów finansowych. – W praktyce spłacalibyśmy sukcesywnie koszt wymiany z kwot oszczędności, jakie uzyskiwalibyśmy co miesiąc, nie dokładając z bieżących środków ani złotówki do tej operacji. Będziemy konkretyzować w najbliższym czasie szczegóły tych umów – zapowiada prezydent miasta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group