Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 10111
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sztuką budują europejskość

Środa, 16 czerwca 2010, 15:23
Aktualizacja: 15:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sztuką budują europejskość
Fot. TEJO
Aż trzysta dwadzieścia jeden prac z placówek oświaty byłego województwa jeleniogórskiego wpłynęło na 57. edycję konkursu Europa w Szkole (Europaeischer Wettbewerb 2010). Podsumowanie zmagań odbyło się dziś w MDK „Jelonek”, który – wspólnie z Manfredem Deuvelem z Bad Marienburga organizuje tę imprezę.

Gość z Niemiec oraz jego małżonka jak zwykle przywieźli do Młodzieżowego Domu Kultury „Jelonek” mnóstwo nagród i wiele dobrych słów. Po fragmencie części IX Symfonii Ludwiga van Beethovena (przyjętej za hymn Unii Europejskiej) przybyłych do sali klubowej przywitała Danuta Sitek, dyrektorka placówki. Organizatorom towarzyszył Waldemar Woźniak, naczelnik wydziału oświaty jeleniogórskiego urzędu.

Manfred Deuvel omówił krótko ideę konkursu. Jest nią budowanie jedności Europy w poszanowaniu odrębności kulturowych państw, które leżą na naszym kontynencie. Wszystko w kontekście umacniania postaw humanistycznej i zakorzeniania dobra pośród najmłodszego pokolenia w kontekście całego świata. Gość z Niemiec dodał, że wiele prac było bardzo ładnych, ale nie zawierało elementów europejskości, co było tematem konkursu.

Dziś nagrodzono łącznie 40 uczniów – trzydziestu dwóch za prace plastyczne, ośmiu – za literackie. Wielu laureatów nie przybyło: reprezentowali ich nauczyciele. Konkurs cieszył się olbrzymim zainteresowaniem poza Jelenią Górą. Jedynie dwie mieszkanki stolicy Karkonoszy zdobyły premiowane nagrodą miejsca. To Marlena Pająk ze Szkoły Podstawowej nr 5, oraz Paulina Nogawka z Gimnazjum nr 3.

Wśród laureatów znaleźli się, między innymi, Julia Buryko z Tomisławia blisko Bolesławca, Monika Kobielska ze Zgorzelca, Magda Matkowska z Lwówka Śląskiego, Michał Zieliński z Lubawki, Martyna Dąbrowska, Dawid Kotwica (oboje z Karpacza), Oskar Nowicki ze Zgorzelca, Agnieszka Piechura z Lubawki, Anna Motylska z Karpacza, Edyta Jędrzejczak z Mirska, Łukasz Janiec z Bolesławca, Dorota Kiermowicz z Lwówka Śląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group