Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 4273
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sztuką bronią swojej godności

Poniedziałek, 24 maja 2010, 14:04
Aktualizacja: Środa, 26 maja 2010, 16:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sztuką bronią swojej godności
Fot. TEJO
Czy oni czasem ze swoją otwartością nie są normalniejsi od nas – pełnych kompleksów? – nad tym zastanawiają się uczestnicy dziewiątej już edycji Dolnośląskiego Integracyjnego Pleneru Artystycznego „Tworzę, więc jestem…”. Na wydarzenie cały rok czekało wiele osób z upośledzeniem intelektualnym.

Choć co roku plener odbywa się w ogrodach Muzeum Karkonoskiego, wyjątkowo kapryśna aura tegorocznego maja wymusiła na organizatorach zmianę miejsca imprezy. Jej areną była Książnica Karkonoska. Plener jest jednym z elementów obchodów majowego Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

- Wśród tej grupy jest najwięcej ludzi, którzy spotykają się z odrzuceniem społecznym – mówi Melania Bobik z Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. – To wydarzenie jest rzadką okazją, kiedy te osoby mogą się pokazać, udowodnić swoją wartość i swoje umiejętności poprzez pracę twórczą – dodaje. W tym roku w plenerze wzięło udział 40 par złożonych z niepełnosprawnych z warsztatów terapii zajęciowej z kilku miejscowości Dolnego Śląska oraz studentów pedagogiki społecznej i resocjalizacji Kolegium Karkonoskiego.

- Pracuję z Mariuszem. Zabieramy się już za drugie dzieło. Jest świetna i przyjacielska atmosfera. Chętnie wezmę udział w takich warsztatach za rok – powiedziała nam Joanna Turbak, studentka I roku KK. Podobnego zdania są jej koleżanki i koledzy, którzy dziś całym sercem pomagali swoim niepełnosprawnym podopiecznym. Kreatywna praca szła bardzo szybko. Ci, kórzy skończyli malowanie, rysowanie, rzeźbienie, umilali sobie czas wspólnym śpiewem. Prace wykonane w rozmaitych technikach plastycznych będą dostępne niebawem w Kolegium Karkonoskim, a od 12 do 27 czerwca w Długim Domu w Cieplicach. Podczas wakacji będzie można oglądać te dzieła w Książnicy Karkonoskiej.

- Spotkaliśmy się tu z bardzo miłym przyjęciem – chwalą organizatorzy dyrekcję KK, która udzieliła im gościny. Poseł Marcin Zawiła ufundował też nagrody dla zwycięzców pleneru. Wydarzenie, którego jubileuszowa edycja jest za rok, na pewno stanowi sukces organizacyjny. Podczas tegorocznego wielkiego malowania zabrakło jedynie zaprzyjaźnionych warsztatowiczów z Zittau. Niemcy nie mogli przyjechać ze względów technicznych.

Wydarzeniu patronował przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Plener zrealizowano ze środków Miasta Jelenia Góra oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group