Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 9 lipca
Imieniny: Sylwii, Weroniki
Czytających: 10050
Zalogowanych: 70
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARKONOSZE: Szlaków nie trafił szlag

Wtorek, 15 grudnia 2009, 7:54
Aktualizacja: 14:15
Autor: Ania
KARKONOSZE: Szlaków nie trafił szlag
Fot. Ania
Karkonoski Park Narodowy wyremontował jeszcze przed atakiem ostrej zimy część szlaków, które zostały uszkodzone podczas nawałnic z czerwca i lipca. To dobra wiadomość dla wędrowców, którym eskapady póki co utrudniają opady śniegu. Prace będą kontynuowane wiosną.

Wyremontowano zielony szlak pomiędzy Polaną Bronka Czecha, a Słonecznikiem, m. in. poprawiono stan nawierzchni. Prace budowlane przebiegały również na około 400 metrach szlaku żółtego, wiodącego od tzw. Dzikiego Wodospadu w kierunku Strzechy Akademickiej, czyli starego toru saneczkowego.

W celu uregulowania ruchu turystycznego pomiędzy Drogą Jubileuszową a dojściem do Zakosów na długości 160 metrów odtworzono nawierzchnię. Podobnie uczyniono na 800 metrach czarnego szlaku, pomiędzy Białym Jarem, a tzw. Złotówką.

Na Drodze Jubileuszowej w tym roku przeprowadzono pierwszy etap prac remontowych. Wykonano 13 przepustów w celu odprowadzenia wody powierzchniowej. Natomiast w przyszłym roku zostanie poprawiony stan kamiennych murków. Koszty tych prac pokrywa zarówno Karkonoski Park Narodowy, jak i Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pod koniec czerwca 2009 roku przez Karkonosze przeszła pierwsza nawałnica, powtórzyła się ona z drugiego na trzeciego lipca. Spowodowały one znaczne uszkodzenia szlaków turystycznych, w szczególności w Karpaczu. Szkody powstały na wszystkich drogach pomiędzy Wangiem, Strzechą Akademicką, Domem Śląskim, a Śnieżką. Niektóre z nich, ze względu na bezpieczeństwo, na kilka dni zamknięto.

Początkowo KPN sam finansował prace remontowe. Pieniądze pochodziły ze sprzedaży biletów wstępu. – Nie spoczęliśmy na laurach i rozpoczęliśmy szybką inwentaryzację tychże uszkodzeń. Po zweryfikowaniu, ustaleniu i sporządzeniu bilansu strat zwróciliśmy się do Ministerstwa Środowiska o fundusze, aby jeszcze przed okresem zimowym naprawić szlaki – mówi Krzysztof Bisaga, konserwator obwodu ochronnego KPN.

Było to istotne z kilku powodów, m. in. dlatego, aby przywrócić ich pierwotny stan dla bezpieczeństwa osób poruszających się po nich, jak również po to, żeby nie doprowadzić do degradacji środowiska wzdłuż nich.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
784
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Pszczelarze proszą o wsparcie
 
Aktualności
Dolny Śląsk po powodzi – poruszający spot wśród najlepszych na świecie
 
112
Niechcący zaalarmował strażaków
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group