Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7484
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Szlakiem Wlastimila Hofmana

Wtorek, 22 lipca 2014, 8:48
Aktualizacja: 8:51
Autor: Manu
Region: Szlakiem Wlastimila Hofmana
Fot. Organizator
W czwartek (24 lipca) od godz. 10.00 do 17.00 odbędzie się bezpłatna wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana. Start przy Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (przy ul. Jedności Narodowej 1 a).

Punkty wycieczki: Esplanada, Kościół p.w. Bożego Ciała, kilka chwil przy grobie Państwa Hofmanów, Dom Braci Hauptmannów, Kościół Niepokalanego Serca NMP, Chybotek, Złoty Widok, Wlastimilówka, Muzeum Ziemi JUNA, a zakończenie wycieczki będzie miało miejsce przy Galerii Fotografii Artystycznej Janiny i Jana Korpala (przy ul. Kilińskiego).

Wlastimil Hofman (ur. 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie/k. Pragi, zm. 6 marca 1970 r. w Szklarskiej Porębie), jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, był uczniem Jacka Malczewskiego i kontynuatorem linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie.

Pod koniec XIX wieku studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, u Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego, potem w paryskiej École des Beaux-Arts. W roku 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka Wienner Secession Galerie, a w 1921 roku jako drugi Polak (po Oldze Boznańskiej) został członkiem Societe Nationale de Beaux Arts w Paryżu.

Podczas II wojny światowej przedostał się do Jerozolimy; po wojennej tułaczce próbował osiąść w Krakowie, nie odnalazł się jednak w tamtejszym środowisku. Jego przyjaciel - poeta Jan Sztaudynger, który wybrał Szklarską Porębę, namówił go do przyjazdu. Hofman dołączył do niego w 1947. W małym domku na uboczu na bezimiennej uliczce, którą nazwie Matejki zaczynał nowy rozdział życia, wspólnie z żoną Adą, która dla niego rozwiodła się. Ada była jego muzą i pielęgniarką. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman szybko zdobył sympatię mieszkańców: zwany “Panem Profesorem”, malował dużo, żeby się utrzymać.

Najważniejszą i najliczniej reprezentowaną dziedziną twórczości Hofmana było malarstwo portretowe, które stanowiło główne źródło jego utrzymania. Artysta chętnie malował rodzinę, przyjaciół, np. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, tworzył wyidealizowane wizerunki dzieci i pełne ekspresji portrety ludzi starych. Ze szczególną pasją Hofman malował autoportrety.

Przyjaciele wycieczki Szlakiem Wlastimila Hofmana: Muzeum Ziemi JUNA, Miasto Szklarska Poręba, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, Biuro Turystyczne Pinokio, Willa “Grażyna” Szklarska Poręba Dolna, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie oraz Biblioteka Małego Księcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group