Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7108
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Szlakiem Wastimila Hofmana z Druidem Szalonym

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Sobota, 23 kwietnia 2011, 9:24
Aktualizacja: 9:25
Autor: Agrafka
W 130. rocznicę urodzin Wastimila Hofmana, czyli 27 kwietnia odbędzie się II wycieczka szlakiem tego wybitnego malarza, który związał się ze Szklarską Porębą.

Wycieczka jest bezpłatna, a jej inicjatorami są miłośnicy życia i twórczości Wastimila Hofmana. Uczestnicy wycieczki wyruszą o godzinie 9.30 spod Galerii Fotografii Artystycznej Jana Korpala znajdującej się przy ulicy Kilińskiego. Kolejne punkty wycieczki to Muzeum Ziemi JUNA, Wlastimilówka, Złoty Widok, kościół Niepokalanego Serca NMP, kościół pod wezwaniem Bożego Ciała, a zakończenie wycieczki będzie miało miejsce przy grobie państwa Hofmanów. Wycieczkę poprowadzi Waldemar Ciołek znany również jako Druid Szalony.

W Szklarskiej Porębie znajduje się małe muzeum poświęcone twórczości Wlastimila Hofmana, jedna z tamtejszych szkół nosi jego imię, a dzieła malarza zdobią wnętrze kościoła pw. Bożego Ciała przy ul. Franciszkańskiej. Hofman Uznawany jest za kontynuatora zapoczątkowanej przez Jacka Malczewskiego linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie. Malował sceny o tematyce religijnej, antycznej, baśniowej i fantastycznej. Był również autorem scen rodzajowych z życia górali i wizerunków chłopów, w których akcentował folklor i dekoracyjność strojów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~eMKa 23-04-2011 14:16
Super! Tylko dobrze by było by wycieczka była w sobotę. Może w którąś z sobót powtórzyć. Bardzo o to prosimy.
~(?) 23-04-2011 14:51
Wlastimil lub Vlastimil
~Zesłaniec 23-04-2011 15:41
Bronisław Piłsudski ,za zamach na cara,wylądował na Dalekim Wschodzie ,gdzie opisał lud Ainów.Dzisiaj cieszą się z tego Rosjanie.Wlastimil Hofman za to ,że był przedwojennym burżujem i był u Andersa ,wylądował na zadupiu w Szklarskiej Porębie,gdzie malował miejscowych. Dla obu to było ZESŁANIE , DEGRADACJA ,ODSUNIĘCIE I SWEGO RODZAJU UPODLENIE.Ale ci co się do tego przyczynili (a podobne przypadki są i dzisiaj) ,nie docenili WIELKOŚCI tych Nieprzeciętnych Ludzi. Dzisiaj piszemy ,że tamci zachwycali się pięknem krajobrazów,jeden Wysp Kurylskich ,a drugi Karkonoszy. Wbijcie sobie to do głowy , ci którzy tak twierdzicie,że jeden wolał krajobrazy wileńsko-warszawskie ,a drugi krakowskie.
Piipi Jelonkowa 24-04-2011 1:01
..do - [~Zesłaniec] .. tutaj jest inna sprawa,gdyż Hofman uciekał w roku 1939 przed nacjonalistami z pierwszą żoną pochodzenia ż...owskiego do Palestyny.~Szklarska Poręba..była pózniej w roku 1956 ,gdy Hofman pojawił się w tym miescie z drugą żoną .. także pochodzenia ż...owskiego
Piipi Jelonkowa 24-04-2011 1:06
..do - [~Zesłaniec] .. poprawka do mojej wypowiedzi:Hofman przybył do Szklarskiej Poręby w roku 1946
~gosc niedzielny 24-04-2011 17:00
rozumiem,ze wycieczka organizowana w dzien roboczy, kiedy wiekszosc z nas pracuje skierowana jest do osob bezrobotnych, niepracujacych, emerytow i rencistow milosnikow Vlastimila Hofmanna. W zasadzie, czego moge sie z niej dowiedziec, czego nie wyczytam z Wikipedii? Druid Szalony - hmmm..., jednak pozostaje Wikipedia.
~jg2 25-04-2011 2:08
Druid szalony to świetny przewodnik górski sudecki, od którego z pewnością więcej się dowiesz niż z w WIKIPEDII??
Piipi Jelonkowa 25-04-2011 12:21
..do - [~Gość Niedzielny] ..~LENIUSZKU ! .. czas do kościoła,bo *tam zobaczysz Vlastimila Hofmana ! ~Szklarska Poręba Dolna - "Adoracja Dzieciątka" - 1957,Szklarska Poręba Górna - "Czterech Ewangiewlistów" -1953 .. zobaczysz na obrazach,autorstwa wspomnianego Artysty
~ 25-04-2011 20:25
Jest bezrobotny w Szklarskiej Porębie który ma czas ale w wycieczce udziału nie weźmie. W środę, gdy inni będą podążać szlakiem W.Hofmana, on będzie żłopał swoje tanie piwsko, bo już o wszystkim wcześniej wyczytał w WIKIPEDII. Jako absolwent wałbrzyskiej Sorbony jest wszak znawcą języka, literatury i wszelkich innych sztuk i dlatego często pisuje w gazetach i różnych portalach internetowych. Oprócz skłonności do tanich trunków pociągają go przechodzone korpulentne brunetki. W dziedzinie sztuki jego najwyższym ideałem i marzeniem jest sztuka mięsa na którą go niestety nie stać. Udziału w wycieczce nie weźmie, ale za to coś na pewno skrobnie w necie popisując się swoją wikiwiedzą...
~gumiś 5-05-2011 21:53
Wycieczka została zorganizowana w rocznicę urodzin Wlastimila Hofmana , a pisownia zmieniona została w roku 1922 na wniosek w/w przez sąd , na wycieczce byłem osobiście widzieć dzieła Mistrza w kilku miejscach to jest to choć większość dzieł znajduje się w muzeach i zbiorach prywatnych
~ 4-06-2018 9:52
Przewodnik Waldemar Ciołek o przydomku druid szalony jest tylko szalony i nie powinien prowadzic wycieczek z dziećmi i młodzieżą. W dniu 28. 05. 2018 na szlaku z Kamienczyka na Szrenice w godzinach ok. 15. zachował się jak szalenic obraźając trzy panie 60 plus nazywając je baranami., idiotkami, powtarzając to kilkakrotnie bardzo podniesionym głosem z doslownie szałem w oczach. CIOŁEK prowadził wycieczkę ok. 20 osób młodzieży gimnazjalnej, której kazał usiąść na szlaku/ kamienna droga/ mimo, że 300 m dalej było miejsce odpoczynku -ławki. Chcąc ominąć odpoczywajacą młodzież zeszlismy z kamiennej trasy wydeptanym poboczem ok.1m i szalony przewodnik zwracając się do młodzieży słowami patrzcie to idą baranice i idiotki które zeszły ze szlaku. Tak strasznie krzyczał z szałem w oczach co niosło się po calym szlaku i bylo komentowane w całej Szklarskiej Porębie przez kilka dni. Tłumaczenie pań nie docierało. Młodzież miała bardzo dobra lekcję kultury i ekologi., siedzieli na tym bruku wystraszeni i z tajemniczym uśmiechem. Pan" szalony "nie mial identyfikatora i nie chcial się przedstawić. Zrobiłam zdjęcia i w Szklarskiej bardzo szybko zidentyfikowalam. Jesteśmy emerytowanymi nauczycielami i takie zachowanie wobec starszych kobiet i dzieci nie może być tolerowane. To było coś strasznego. Ten człowiek nie powinien być przewodnikiem. To jest całkowicie szalony czlowiek bez odrobiny kultury. Jesteśmy zdeterminowani i zrobimy wszystko aby ukarać tego pseudo- przewodnika Krystyna S. Teresa I. Maria K.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group