Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3100
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szkołę jutra wybierz dziś

Piątek, 23 kwietnia 2010, 16:01
Aktualizacja: 16:02
Autor: Gabi
JELENIA GÓRA: Szkołę jutra wybierz dziś
Fot. Gabi
Wczoraj w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 odbyła się pierwsza odsłona dni otwartych. Uczniowie starali zaprezentować się jak najlepiej, odpowiadali na wszystkie pytania, pięknie przystroili gabinety oraz korytarze szkoły. Do promowania szkoły ochoczo przyłączyli się także nauczyciele. Kolejna odsłona – wkrótce.

ZSLiZ nr 1 to nie tylko technikum, ale także zasadnicza szkoła zawodowa i gimnazjum. Od przyszłego roku szkolnego powstanie nowa klasa sportowa w gimnazjum. Młodzież trenować będzie biathlon, narciarstwo biegowe i saneczkarstwo lodowe.

W budynku szkoły znajduje się spora strzelnica, która posłuży do trenowania biathlonu. Na nartach uczniowie będą biegać w Jakuszycach. Zasadnicza szkoła zawodowa kształci na dwóch kierunkach: ogrodnik i krawiec. Każdy absolwent gimnazjum ma spore pole manewru, jeśli chodzi o wybór kierunku kształcenia. Może on wybrać spośród ośmiu rodzajów techników.

Są to: technikum weterynaryjne, żywienia i gospodarstwa domowego, ogrodnicze, leśne, rolnicze, architektury krajobrazu, technologii odzieży, agrobiznesu. Najbardziej oblegane jest technikum weterynaryjne. Sporą cześć zajęć prowadzą nauczyciele, którzy są także praktykami. Uczniowie mają w szkole swoich pupilów: węże, żółwie wodne, legwany i szczurki, czasami przyprowadzane są także psy.

Wiodącymi przedmiotami zawodowymi są: choroby zwierząt, anatomia i fizjologia zwierząt, ocena środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. W przyszłym roku wypada 65-lecie technikum weterynaryjnego w Jeleniej Górze. Nowym kierunkiem, ale już cieszącym się bardzo dużym zainteresowaniem jest architektura krajobrazu.

Teraz odbywać się będzie trzeci nabór. Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesne programy do projektowania zieleni, komputery, szybki Internet, który ułatwia pracę. Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie kierunkiem można śmiało powiedzieć, że był to strzał w dziesiątkę. Dużo osób wybiera także technikum żywienia i gospodarstwa domowego.

Młodzi ludzie dowiedzą się tam między innymi o podstawach żywienia człowieka, technologii gastronomicznej połączoną z obsługą konsumenta. Uczniowie bardzo szybko znajdują pracę po tym kierunku, nawet w już ostatniej klasie. Od pięciu lat szkoła ma w swojej ofercie technikum leśne. Uczęszczają do niego głównie chłopcy, którzy są wielkimi pasjonatami lasu.

Podczas kilku lat nauki osoby, które wybiorą ten kierunek będą miały takie przedmioty jak: ochrona lasu, urządzanie i użytkowanie lasu. Chętni mogą rozpocząć naukę w technikum ogrodniczym. Nauczą się tam między innymi podstaw ogrodnictwa, warzywnictwa i sadownictwa.
Kolejnym unikatowym technikum poza architekturą krajobrazu jest technologia odzieży. Kierunek ten jest bardzo kreatywny i twórczy. Młodzi ludzie nauczą się projektować odzież, poznają jej technologię produkcji.

W szkole działają jeszcze dwa technika: rolnicze i agrobiznesu. Pierwsze nauczy technologii produkcji roślinnej, technologii produkcji zwierzęcej. Pomoże odnaleźć się w nowoczesnym rolnictwie, wskaże drogę, pokarze jak pozyskać fundusze z Unii Europejskiej. W dzisiejszych czasach rolnik to osoba, która zarządza bardzo duża ilością hektarów, ma bardzo dużo zwierząt, pozyskuje środki unijne i cały czas udoskonala swoją działalność, często sam jest pracodawcą.
Osoba chcąca uczyć się w technikum agrobiznesu na pewno zetknie się z takimi przedmiotami jak: produkcja i pozyskiwanie surowców żywnościowych oraz podstawy przetwórstwa spożywczego.

Poza tym szkoła oferuje SKS z piłki ręcznej i siatkowej. Można także skorzystać z dwóch siłowni. Praktyki zawodowe można zrealizować także w krajach Unii europejskiej. Każdy chętny może uczestniczyć w kółkach zainteresowań. Należy także zaznaczyć, że w programie znajduje się nauka jazdy samochodem osobowym i ciągnikiem. Uczniowie są bardzo związani ze szkołą i nauczycielami. Chętnie uczestniczą w różnych inicjatywach.

Jeśli zainteresowała Cię propozycja szkoły, a nie byłeś na wczorajszych dniach otwartych, to jeszcze nic straconego! Kolejne odbędą się 14 maja (piątek) i 20 maja (czwartek) od godziny 9:00-15:30. Serdecznie zapraszamy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group