• Sobota, 25 stycznia 2020
  • Godz. 3:08
  • Imieniny: Elwiry, Miłosza, Pawła
  • Czytających: 3310
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Szklanka masonów i dzbanek ze Śnieżką

Wiadomości: KARPACZ
Sobota, 16 października 2010, 8:25
Aktualizacja: 8:27
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
Wczoraj w Muzeum Turystyki i Sportu w Karpaczu otwarto wystawę „Szkło turystyczne i uzdrowiskowe – czeskie i śląskie ze zbiorów muzealnych", na której można podziwiać zarówno eksponaty, jak i zdjęcia zabytkowych pijałek z kolekcji zarówno miejscowej jak i czeskiego muzeum w Jabloncu .

Z ponad trzech tysięcy eksponatów szkła uzdrowiskowego i pamiątkowego, tworzących jedną z największych kolekcji w Europie dr Petr Novy wybrał najwspanialsze eksponaty.
Wśród nich znalazła się szklanka z 1750 roku, posiadająca wygrawerowane motywy wolnomularskie, używane w lożach masońskich, czyli oko w trójkącie, będące ikoną Opatrzności, z której po promieniach schodzi łaska na Świętą Księgę.

Najdroższy z prezentowanych zabytków był puchar uzdrowiskowy „Cieplice Śląskie Zdrój” z 1841 roku, o żółto fioletowym zabarwieniu z obrazkiem uzdrowiska, który wykonał Benjamin Maywald. Wiele pijałek zdobionych jest właśnie wątkami śląskich uzdrowisk i Karkonoszy. Przekazany w darze do zbiorów muzealnych został dzbanek z XX wieku z widokiem zabudowań na szczycie Śnieżki.

– Przy wybieraniu przedmiotów braliśmy głównie pod uwagę fakt, jakie zbiory znajdują się już w muzeum w Karpaczu, czyli przede wszystkim związane z turystyką i Śląskiem – powiedział dr Petr Novy z Muzeum w Jabloncu. Na uroczystości pojawili się m.in. pani poseł Elżbieta Zakrzewska oraz dyrektor wydziału oświaty, kultury i zdrowia starostwa powiatowego Kaziemierz Raksa.

Dzięki tej wystawie muzeum nabyło trzy szklane gabloty do ekspozycji zbiorów muzealnych. W poniedziałek placówka dostanie kolejnych siedem gablot, dzięki czemu będzie możliwość organizowania większych wystaw. Jest to zakończenie etapu wewnętrznej przebudowy muzeum.

Partnerami projektu „ Szkło Turystyczne i Uzdrowiskowe – czeskie i śląskie ze zbiorów muzealnych” są Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu oraz jabloneckie Muzeum Szkła i Biżuterii. Przedsięwzięcie zorganizowane jest w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 16-10-2010 10:36
jak czytam loza masonska to juz mi sie slabo robi...
~ 16-10-2010 14:04
Musisz zatem udać się do lekarza (psychiatry najlepiej).
~ 16-10-2010 14:15
Pewnie nic nie jadł przed wyjściem do gimnazjum.
Piipi Jelonkowa 16-10-2010 20:52
~Hmm .. *to Oko Opatrznośći ..*chyba na Agrafkę .. urok rzuciło ! (..patrz.zdj.nr.28) ~Agrafka .. ¿ jestes jeszcze na Ziemi ?
~5-Tytan 16-10-2010 23:40
A mnie sie słabo robi jak tacy niedouczeni wypowiadaja sie na temat loży masonow , wolnomularzy - czyli postepowych światłych ludzi którzy nieśli logike , nauke , postep ,propagowali umysł ignorowali zacofanie i zabobony kościoła .Byli i sa to najwybitniejsi ludzie w świecie i w Polsce jak Newton ,Teodor Roswelt ,Wodorw Wilson , w Polsce Tadeusz Kościuszko ,Stanislaw August Poniatowski,Kostaka Potocki,Kazimierz Sapieha, Gabriel Narutowicz i mnostwo innych wspaniałych postaci- dlatego kmiotki i fanatyki kościołów nie moga opowiadać bzdety , krytykować tak wielkich ludzi wolnomularzy - bo aby to wypowiadac należy posiadać wysokie pochodzenie wysokiej niebieskiej krwi , rozum , nieszablonowe wyksztalcenie i znaczenie spoleczne - bo nie dla psa kielbasa. Więcej wiadomości o masonach na internecie dla nieuków i prymitywnych zjadaczy chleba celem cywilizowania sie do otoczenia...
Piipi Jelonkowa 17-10-2010 0:44
.. do -[~ 5-Tytan ..] ~POUCZENIE: .. niektóre mięczaki posiadają *NIEBIESKĄ *KREW ! ~Hi, ..odsyłam do Zoologii ! ~PA.*piipi
~rem 17-10-2010 2:28
Gdyby te bogobojne ludki, którym robi się słabo na słowo "mason" wygooglowali np. "bp Massalski", "bp Kossakowski", czy rola kościoła w w "konfederacji Targowickiej", to dopiero by ich zemdliło. Gęby pełne frazesów nie czyniły i nie czynią z biskupów patriotów, co widać choćby - po mówiąc oględnie - "nadużyciach" przy zwrotach nieruchomości, o których zaczyna się głośno mówić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group