Wtorek, 16 kwietnia
Imieniny: Cecylii, Julii
Czytających: 6548
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Szklane domy dla Muzeum Karkonoskiego

Czwartek, 14 października 2010, 15:32
Aktualizacja: 15:32
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Szklane domy dla Muzeum Karkonoskiego
Fot. TEJO
Kompozycje szklane Stary Dom I i Stary Dom II autorstwa Czesława Roszkowskiego w najbliższych dniach uatrakcyjnią ekspozycję Muzeum Karkonoskiego. Eksponaty zakupił urząd miasta w Jeleniej Górze za 6 tys. zł. Jutro w MK odbędzie się z kolei wernisaż wystawy po III Plenerze i Sympozjum Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal 2010”

Obydwie ekspozycje o wymiarach 28,5 x16 x 6cm są patynowane, szlifowane i ręcznie polerowane. Powstały w 2007 roku. Zostały wykonane ze szkła grawitacyjnego topionego w formie w piecu komorowym.
– To nie pierwsze szkło, które zostało zakupione przez Urząd Miasta w Jeleniej Górze dla Muzeum Karkonoskiego. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Dzieła Czesława Roszkowskiego natomiast są takim moim odkryciem. Artysta przez piętnaście lat był naukowcem, fizykiem z doktoratem. „Zgłupiał” jednak na punkcie szkła, tak jak ja dwadzieścia lat temu, i zaczął tworzyć. – powiedziała dr Stefania Żelasko, kustosz Muzeum Karkowskiego i opiekunka szklanej kolekcji.

Kolekcję, na której prezentowane były zakupione dzieła, autor przygotowywał cztery lata. Wynalazł własną metodę grawitacji szkła. Do tworzenia inspiruje go życie. Dwa Szklane Domy miały powstać po tym, jak kilka lat temu Czesław Roszkowski chciał kupić dom. W jednym z budynków były pajęczyny, które zostały „przeniesione” do szklanych dzieł.

– Charakterystyczną cechą tych dzieł jest też patyna, czyli żółty kolor w szkle, zrobiony tlenkiem srebra. Atrakcją jest też dziura, nad którą zastanawiali się zarówno Czesi i Niemcy, podziwiali to mówiąc, że jest to niemal niewykonalne – dodała Stefania Żelasko.

Obecnie wystawa dzieł Czesława Roszkowskiego w Muzeum Karkonoskiego liczy 56 szkieł, z czego zarezerwowanych jest 12 kompozycji. Całą kolekcję można oglądać do 21 listopada. Z kolei jutro – z udziałem specjalistów z Polski, Czech i Słowacji – w placówce odbędzie się wernisaż wystawy dzieł, które powstały podczas III Pleneru i Sympozjum Szkła Artystycznego „Ekoglass Festiwal 2010” w Szklarskiej Porębie oraz Desnej. Początek o godz. 17.

Czesław Roszkowski w zawodzie artysty plastyka pracuje od 1989 roku. Prowadzi autorską pracownię plastyczną, gdzie projektuje i wykonuje witraże, szkła architektoniczne i unikatowe. Współpracuje też z przemysłem szklanym w dziedzinie technologii szkieł formowanych wtórnie w piecu oraz projektuje dla przemysłu formy szklane. W latach 2003- 2005 wspólnie z Hutą Szkła Jasło był inicjatorem i współtwórcą pierwszej polskiej kolekcji szkieł wzajemnie zgrzewalnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
688
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group