Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 6760
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sześciolatki jednak do szkoły – wyniki głosowania posłów

Wiadomości: Polska
Sobota, 7 marca 2015, 7:32
Aktualizacja: 7:34
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. S
Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, który m.in. zwalniał z obowiązku szkolnego sześcioletnie dzieci.

Wśród rodziców zdania na ten temat są podzielone, nie brakuje zwolenników takiego rozwiązania, jak i przeciwników. Obywatelski projekt zawiera zniesienie obowiązku szkolnego dla dzieci sześcioletnich oraz przedszkolnego dla pięciolatków. Zgodnie z projektem, wiek rozpoczęcia edukacji szkolnej to 7 lat, ale rodzice po zasięgnięciu opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub konsultacji ze specjalistą mogliby posłać dzieci do szkoły wcześniej lub później.

Projekt zakładał również, że rodzice mieliby wpływ na program nauczania. W szkołach i przedszkolach byłby on kontrolowany przez rady rodziców. Zaproponowano też utworzenie takich rad w placówkach niepublicznych i innych formach edukacji przedszkolnej. Projekt przewidywał także, że wybór podręczników ma pozostać przywilejem nauczyciela, który w tym zakresie będzie musiał porozumieć się z radą rodziców. Ponadto, wnioskodawcy postulowali wprowadzenie dotacji z budżetu państwa na dowolnie wybrany podręcznik.

W projekcie zapisano postulat, aby organizacja zajęć dodatkowych w przedszkolach była uzależniona od decyzji rodziców. Wśród proponowanych rozwiązań było również obowiązkowe opiniowanie przez rady rodziców decyzji o likwidacji szkół, przedszkoli i przenoszeniu oddziałów. Projekt zakładał również, że decyzję o edukacji domowej podejmowaliby rodzice po konsultacji ze specjalistą – nie byłaby ona uzależniona od dyrekcji szkoły.

W głosowaniu wzięło udział 431 posłów, przeciwnych zniesieniu obowiązku szkolnego od 6. roku życia było 233 parlamentarzystów, zwolenników pomysłu obywatelskiego 192, głosów wstrzymujących się było 6, a 29 polityków nie wzięło udziały w głosowaniu.

Za odrzuceniem obywatelskiego projektu byli posłowie okręgu legnicko-jeleniogórskiego z Platformy Obywatelskiej: Zofia Czernow, Robert Kropiwnicki, Ewa Drozd, Norbert Wojnarowski oraz Henryk Kmiecik z PSL. W głosowaniu nie brał udziału Grzegorz Schetyna (PO), który tego dnia spotkał się w Berlinie ze swoim odpowiednikiem z niemieckiego rządu.

Za skierowaniem projektu do dalszych prac byli posłowie Prawa i Sprawiedliwości: Elżbieta Witek, Wojciech Zubowski oraz Adam Lipiński oraz SLD: Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Ryszard Zbrzyzny. W głosowaniu nie wzięła udziału Marzena Machałek (PiS).

(źródło: sejm.gov.pl)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Kibol2 7-03-2015 8:01
Tak PO PO Poszło , się liczy z społeczeństwem. :)
~bat 7-03-2015 13:30
moje dziecko poszło do szkoły w wieku 6 lat i wcale nie narzeka, nie ma problemów z nauką,wręcz przeciwnie bardzo lubi się uczyć. dla niego kolejny rok w zerówce to byłaby strata czasu..i wiem,że tak uważa sporo rodziców 6latków..
~Aqa 7-03-2015 13:35
do Bat - Twoje dziecko sie nadawało. Moje najstarsze też szło jako 6cio latek po uprzednich badaniach w PPP i też sie nadawało, obecnie mam 7mio latka w 1wszej klasie które emocjonalnie nie daje rady. to powinien nadal być wybór indywidualny jak było zawsze a nie z "urzędu"
~aaa 7-03-2015 13:38
ja sama poszłam do szkoły w wieku 6 lat i jestem niezmiernie wdzięczna za to pani dyrektor z przedszkola, która namówiła moich rodziców, na takie rozwiązanie, bo ja nudziłam się w przedszkolu. dzięki temu ominęły mnie nowe matury, i wgl wszystkie nowe egzaminy. uważam, że jeśli dziecko jest gotowe do nauki mając 6 lat, to czemu by zabraniać mu tago
~bat 7-03-2015 13:45
moje dziecko poszło do szkoły w wieku 6 lat i wcale nie narzeka, nie ma problemów z nauką,wręcz przeciwnie bardzo lubi się uczyć. dla niego kolejny rok w zerówce to byłaby strata czasu..i wiem,że tak uważa sporo rodziców 6latków..
rymcycymcy 7-03-2015 14:19
Dzieci inteligentnych rodziców są zazwyczaj na tyle rozgarnięte, że nie mają problemów ! :) ...ci pozostali mogą tylko ...utyskiwać ! :)
~ 7-03-2015 15:00
Rymcyk! Żałosny jesteś. Wiesz jaka jest prawda o tych z dyplomami? Większość z nich na te dyplomy nie zasługuje, jedna trzecia z nich to niebezpieczni ludzie i tacy są przy korycie. Nauczy się taki na pamięć, ale z myśleniem to już większy problem, małpę też można wiele nauczyć.
~ 7-03-2015 15:33
Ale to rok zabawy i nauki poprzez zabawę!! Ludzie w wieku 25 lat kiedy skończą szkole i np jakieś tam studia nie nadrobić roku zabawy dziecięcej czasu spędzonego z rodzicami którzy powinni w tym czasie jak najdłużej być z dzieckiem a nie "moje ddzieco jest takie mądre ze poszło wcześniej do szkoły" naprawdę o to chodzi?
~do 14:19 7-03-2015 16:58
Więc twoje dzieci do końca życia będą utyskiwać :P
~ 7-03-2015 17:01
drodzy rodzice 6-latków moje dziecko poszło w tym wieku do szkoły choc wiem,że emocjonalnie nie było gotowe i... dało radę :) bywa różnie ale naprawdę w tym wypadku strach ma wielkie oczy. Po pół roku mogę powiedzieć że to była dobra decyzja i KAŻDY sześciolatek którego znam jest zadowolony :)
~!@#$% 7-03-2015 17:20
Między dziećmi tego samego rocznika może być przepaść rozwojowa i to nie urzednik powinien decydować o wieku rozpoczęcia edukacji. Znałam panią, której dziecko nie zostało przyjęte jako 6-latek w niemieckiej szkole, bo przy grze w chińczyka nie przeskakiwało o 2 pola. Ona akurat była zawiedziona. Dzieci pochodzą z róznych srodowisk, jedna mają dobrą opieką, cały dzień ktoś z nimi rozmawia i dba o rozwój intelektualny, inne pozostawione są same sobie. Szkoła jest ostatnim miejscem, gdzie te różnice się wyrównuje. Raczej pogłębia.
alexpand52 7-03-2015 19:34
Ten kto wysłal te maluszki do szkoły na pewno nie wie jak One wrzeszczą. Głowa boli .LECZ JEDNAK KOCHAM TE MALUSZKI.
~fan sekty po 8-03-2015 0:30
dzięki za niewolników 1 rok to dużo piniądz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group