Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 3207
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Symbole morza pośród gór

Czwartek, 21 stycznia 2010, 15:02
Aktualizacja: 15:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Symbole morza pośród gór
Jedna z najpiękniejszych morskich prezentacji: secesyjna płaskorzeźba na portalu gmachu domu towarowego z 1904 roku. Dziś to Galeria Karkonoska.
Fot. TEJO
Irena Coblewska – oto wyłoniona w losowaniu laureatka kolejnej edycji konkursu wydawnictwa AD REM i portalu Jelonka.com. Zadaniem uczestników było wskazanie elementów marynistycznych w mieście.

Chyba najbardziej znany symbol związków dawnego Hirschbergu z miastami Hanzy znajduje się w Rynku. To posąg Neptuna wieńczący dawną studnię miejską. Płaskorzeźba statku znajduje się też nad wejściem do domu towarowego przy ul. 1 Maja. Jednak to nie wszystko. Pani Irena odnalazła inne morskie symbole.

– To dekoracja ambony w kościele pod wezwaniem św. Erazma i Pankracego, która przedstawia Jonasza z Wielorybem. W ołtarzu głównym herb fundatora ołtarza proboszcza Jana Panka przedstawia okręt z trzema żaglami. Fresk w Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa nad prezbiterium przedstawia Arkę Noego. Chrzcielnica w tej świątyni zawiera płaskorzeźby przedstawiające przejście Żydów przez Morze Czerwone i Arkę Noego.

Dodajmy do tego płaskorzeźbę statku widniejącą na replice kamienicy von Fuchsów na dziedzińcu Muzeum Karkonoskiego. Oryginał został bezpowrotnie zniszczony podczas rekonstrukcji zabudowy placu Ratuszowego w latach 60. XX wieku.

Laureatce gratulujemy. Wydawnictwo AD REM zaprasza zwyciężczynię do swojej księgarni przy ulicy Okrzei 12, gdzie otrzyma nagrodę niespodziankę. Dziękujemy Państwu za liczny udział w konkursie i życzymy szczęścia w kolejnej jego edycji.

Co tydzień – pod wspólnym tytułem „Szukamy skarbów Jeleniej Góry” będziemy przedstawiać pytania, na które odpowiedź można znaleźć – między wierszami lub bezpośrednio – na kartach najnowszej powieści Małgorzaty Lutowskiej „Skarby drzewa”. Jednak lektura tej fascynującej opowieści, wpisującej się w projekt „Moja mała Ojczyzna” nie jest warunkiem koniecznym do udzielenia prawidłowej odpowiedzi na konkursowe pytania. Przypominamy jednakże, że po „Skarby drzewa” warto sięgnąć, nie tylko aby poznać Jelenią Górę widzianą oczyma bohaterów powieści. Jest tam także konkurs z cenną nagrodą – wycieczką z autorką w atrakcyjne miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group