Jelenia Góra: Symbol polskości w centrum Jeleniej Góry – ulica Drzymały
Piątek, 18 lipca 2025, 4:12 Autor: RaZ
Jest w jeleniej Górze - mieście niegdyś niemieckim - ulica o iście polskiej nazwie - ulica Drzymały. Co ma wspólnego z tym miastem? Upamiętnia osobę walczącą o prawa Polaków z pruskim zaborcą. A przy okazji to jedna z najbardziej urokliwych ulic stolicy Karkonoszy.
W Jeleniej Górze ulica Drzymały łączy się ze skrzyżowaniem z ulicami Wincentego Pola, Złotniczą oraz Osiedlem Robotniczym. Znajduje się wzdłuż nasypu kolejowego, naprzeciwko którego wznoszą się leciwe, choć urokliwe kamienice, podziwiane przez pasażerów z okien pociągów jadących m.in. do Szklarskiej Poręby.
Usytuowanie jej przy jednej z najpopularniejszych tras kolejowych w regionie sprawia, że jest swoistą wizytówką miasta.
W dalszej części ulica otoczona już jest równie pięknymi kamienicami.
Warto zwolnić i skierować wzrok ku górze – wiele z tutejszych budynków charakteryzują kunsztowne, misterne wykończenia i ozdoby, oddające klimat, ale i elegancję dawnych lat - lat, w których powstawały. Na uwagę także zasługuje fakt, że są one doskonale zachowane i zadbane.
Spacerując pomiędzy ciekawymi budynkami, warto przypomnieć, kim był w ogóle patron ulicy - Michał Drzymała. Był polskim chłopem, który w czasie zaborów walczył z pruską administracją w Wielkopolsce.
Historia Drzymały
Zaczęło się od tego, że Drzymała nie otrzymał zgody na budowę domu na zakupionej od Niemca działce. Drzymała kupił więc wóz cyrkowy i w nim zamieszkał.
Na to pruscy urzędnicy stwierdzili, że jeśli wóz taki stoi dobę w jednym miejscu, to staje się domem. Zaradny polski chłop znalazł na to odpowiedź – codziennie przesuwał wóz o niewielką odległość.
Spór trwał cztery lata. W tym czasie Drzymała był nękany przez pruskie władze. W końcu sprzedał działkę i kupił inną, z już istniejącym domem.
Mimo to stał się symbolem nieustępliwości i pomysłowości. Jego imię noszą ulice w wielu polskich miastach – a w Jeleniej Górze nadanie jednej z ulic imieniem Drzymały było wyrazem polskości tych ziem po wiekach niemieckiej dominacji.