Piątek, 22 września
Imieniny: Maurycego, Tomasza
Czytających: 5021
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

KARPACZ: „Święta droga” pod Śnieżką połączy Polaków i Niemców

Środa, 2 marca 2011, 8:38
Aktualizacja: 12:34
Autor: Agrafka
Gmina Karpacz pozyskała środki na kolejne działania inwestycyjne i kulturowe w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007–2013, zakładający współpracę z miastami: Kamenz oraz Reichenbach w Niemczech.

Komitet Monitorujący w Dreźnie wybrał projekt pod nazwą „Via Sacra - dwa miasta jedna droga” do dofinansowania unijnego w wysokości 85 procent w ramach wspomnianego programu.

Celem jest wykreowanie nowego produktu turystycznego Karpacza. Powstanie „Via Sacra”, czyli „Święta Droga”. Utworzona trasa, będzie tworzyła pieszy szlak turystyczny stanowiący najkrótsza drogę od kościoła Najświętszego Serca Jezusa, znajdującego się w centrum miasta, do Kościoła Wang w Karpaczu Górnym.

Przewidziana jest w projekcie przebudowa ciągu ulic Kopernika, Mickiewicza i Saneczkowej, przebudowa ścieżki wzdłuż potoku Łomnica prowadzącej do Zapory oraz ścieżki przy Kościele Wang, a także rewitalizacja parku przy ul. Saneczkowej. Zakupione zostaną oraz zamontowane wzdłuż trasy ławki i kosze na śmieci w liczbie 30 sztuk.

Po obu stronach granicy odbędą się koncerty muzyki sakralnej, plenery malarskie połączone z wystawą powstałych prac, a także powstanie szereg produktów marketingowych promujących zarówno projekt, jak i miasto po obu stronach granicy.

Gmina Karpacz pozyskała również środki unijne w wysokości 85 procent na dodatkową działalność edukacyjną w szkole podstawowej, gimnazjum i przedszkolu w ramach współpracy z miastem Reichenbach i wspólnych projektów „Skrzaty w Europie” oraz „Edukacja i sport drogą do obywatelskiej Europy”.

Dzięki temu projektowi w latach 2011-2013 zostaną przeprowadzane dodatkowe zajęcia dla 5 i 6-latków z nauki języka niemieckiego i z ochrony środowiska, a dla uczniów podstawówki i gimnazjum będą dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego oraz wychowania fizycznego

Odbędzie się także polsko-niemiecka wymiana kadry pedagogicznej, a przedszkolna kadra pedagogiczna nabędzie stałe uprawnienia do nauczania maluchów języka niemieckiego. Organizowane będą również olimpiady integracyjne w Karpaczu i Reichenbach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wiek 50 lat to już senior?

Oddanych
głosów
67
Tak
15%
Nie
85%
 
Głos ulicy
Drogo czy tanio w Jeleniej Górze?
 
Miej świadomość
Jak REALNIE zmieni się Twoje ciało, gdy odstawisz cukier
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Piłka nożna
Karkonosze w ćwierćfinale [SKRÓT VIDEO]
 
Aktualności
Przedszkolaki poskakały
 
Aktualności
Kto znajdzie złoty bilet?
 
112
Radiowozy na prąd
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group