Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7632
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Święcił się Trzeci Maja!

Czwartek, 3 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2007, 9:07
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Święcił się Trzeci Maja!
Fot. Krzysztof Knitter, Dudyński
Sztandary, poczty honorowe, musztra paradna, patriotyczne melodie i przemówienia – jeleniogórzanie uczcili 216 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Na placu Ratuszowym zebrało się sporo mieszkańców miasta i turystów. Licznie stawili się samorządowcy z prezydentem Markiem Obrębalskim, jego zastępcą Jerzym Łużniakiem i szefem rady miasta Hubertem Papajem. Była obecna większość radnych, ale nie wszyscy stali w honorowym szeregu władz.

Uroczystości obserwował także biskup pomocniczy diecezji legnickiej ks. Stefan Regmunt w towarzystwie proboszcza parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. prałata płk. Andrzeja Bokieja, który na tę okazję przywdział wojskowy mundur.

Święto Konstytucji 3 Maja uświetnił występ Orkiestry Dętej Filharmonii Dolnośląskiej w paradnych historycznych strojach i z instrumentami „odziedziczonymi” po zlikwidowanej kilka lat temu orkiestrze garnizonowej. Tradycyjnie zabrzmiał hymn narodowy i wiązanka melodii patriotycznych jako podkład pod musztrę paradną.
Różne organizacje reprezentowane były przez honorowe poczty sztandarowe.

Po pierwszej oficjalnej części, w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ks. bp Regmunt przewodniczył koncelebrowanej mszy w intencji Ojczyzny. W ławach świątyni zasiedli wierni i wspomniani już samorządowcy.

Spodziewanego przełomu w sposobie uczczenia majowego święta nie było. – Tak samo pompatycznie jak zawsze. Frekwencję uratowała głównie pogoda.

Podobne sztampowe akademie z okazji trzeciomajowego święta odbyły się w poniedziałek w większości jeleniogórskich szkół.
W piątek zaczynają się matury i młodsi uczniowie placówek oświaty, w których będzie przeprowadzany egzamin dojrzałości dla trzecioklasistów, mają wolne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group