Wtorek, 4 sierpnia
Imieniny: Dominika, Jana
Czytających: 6382
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Świąteczna niespodzianka dla dzieci z Domu Samotnych Matek

Wiadomości: Region
Sobota, 26 grudnia 2015, 9:01
Aktualizacja: Poniedziałek, 28 grudnia 2015, 9:53
Autor: Angelika Grzywacz – Dudek
Fot. TKOPD
Św. Mikołaj zawitał do Domu Samotnych Matek i Dzieci w Pobiednej, skąd otrzymał listy od mieszkających tam dzieci. Niestety z uwagi na brak śniegu, nie mógł osobiście przyjechać saniami, ale z pomocą ruszyły elfy z Jeleniej Góry z Terenowego Komitetu Praw Dziecka, Towarzystwa Chorych na Stwardnienie Rozsiane jak i grupy aktywnych Śnieżynek. – W tym roku w placówce brakuje prawie wszystkiego co materialne, ale nie brak tu miłości, wsparcia, wzajemnego szacunku, wiary w drugiego człowieka i marzeń, że można zmienić swój los na lepszy – mówi przewodnicząca TKOPD w Jeleniej Górze Krystyna Demkowicz.

Akcję przekazania prezentów zorganizowano we wtorek (22.12). Był to miły akcent, który wywołał uśmiech na twarzach dzieci, ale potrzeb jest tu znacznie więcej.

- Niestety okazuje się, że system nie do końca funkcjonuje tak, by efektywnie pomoc mamom, które pomimo wielu przeciwności losu chcą wychowywać swoje pociechy i stworzyć im szczęśliwy oraz bezpieczny dom, którego często same nie miały – przyznaje Urszula Ragucka. - Mamy nadzieję, że wspólnie uda nam się zainteresować problemem wiele osób, którym los dzieci nie jest obojętny. Ważne jest wsparcie doraźne, ale najważniejsze jednak jest jak najszybsze wyremontowanie domu i stworzenie godnych warunków dla jego mieszkańców, szczególnie tych najmniejszych. Dlatego TKOPD będzie w stałym kontakcie i będzie starał się pomoc w każdy możliwy sposób, by dzieci nie trafiły do domów dziecka czy rodzin zastępczych, a mogły być wychowywane przez swoje mamy – dodaje U. Rogucka.

Warunki są w tej placówce bardzo trudne, ale dobra opinia o kierowniku tego ośrodka powoduje, że do niej starają się dostać matki z całej Polski.

- Jesteśmy bardzo zdeterminowane, by stworzyć swoim dzieciom ciepły i pełen miłości dom, i nasza pani kierownik bardzo nas w tym wspiera, ale też bardzo dużo od nas wymaga. Same prowadzimy kuchnię, dbamy o czystość i porządek nie tylko w swoich pokojach i pomieszczeniach wspólnych, ale i na zewnątrz. Wspieramy się wzajemnie przy opiece nad dzieciaczkami, jesteśmy też sobie wsparciem w chwilach kryzysowych. Drobne prace remontowe w tym np. malowanie ścian, tapetowanie, czy też palenie w piecu nie są nam obce - mówi Natalia Formela, jedna z mam.

Z założenia, w ośrodku mama z dzieckiem może przebywać maksymalnie do 12-miesięcy. Podopieczne są kierowane tu min. przez MOPS-y z całej Polski, obecnie nawet z tak odległych miejscowości, jak Stargard Gdański czy Ścinawa. W ośrodku przebywa 12 mam i 18 dzieci w wieku od 5 miesięcy do 12 lat.

- Problemów jest tu wiele, ale staramy się wspierać mamy, by uporały się z własnymi problemami, by usamodzielniły się i stworzyły swoim pociechom oraz sobie samym stabilną przyszłość – mówi Jolanta Fijałkowska, kierownik placówki. - Nie jest łatwo, bo od problemów z opałem i piecem centralnego ogrzewania, studnią głębinową, zapadającymi się podłogami czy odpadającymi tynkami, dochodzą takie normalne jak w każdym domu związane np. z chorobami dzieci i mam. Jednak staramy się być optymistami, bo rolą naszego stowarzyszenia jest przysłowiowe „dawanie wędki” nie jedynie „ryby”. Dziewczyny muszą nauczyć się radzić sobie z problemami dnia codziennego, brać odpowiedzialność za życie, szczęście i bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale przede wszystkim swoich dzieci. Mamy to wielkie szczęście, że na swojej drodze spotykamy wielu ludzi o wielkich sercach. Dlatego wierzymy, że spełnią się nasze marzenia, by nasz dom został wyremontowany, a wtedy pozostanie nam jedynie praca terapeutyczna i opiekuńczo-wychowawcza. A tej się nie boimy, bo od dziesiątek lat zajmuje się nią MONAR kontynuując idee naszego założyciela Marka Kotańskiego - dodaje kierownik placówki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~gluś 26-12-2015 11:05
tyle ciągle jest wrzawy o prawo do życia poczętych, ale już o prawie do godnego życia tych urodzonych jakoś mniej się walczy
~ 26-12-2015 18:25
i właśnie tutaj nie było piowskich gwiazd wazelin jarka, machałkowej, mroza pawłowicza i innych !!!!
~ 26-12-2015 19:42
No wlasnie a gdzie Pani Machalek ???!!!!!
~Pawłowicz 26-12-2015 20:59
Każde dziecko jest warte najlepszego traktowania!
~do 20:59 26-12-2015 22:56
dzieci to przyszłość każdego społeczeństwa, co w nie "zainwestuje" społeczeństwo teraz odbierze w przyszłosci
~r 27-12-2015 8:17
PIS wprowadzi wypłaty z programu „Rodzina 500+” . W przypadku tylko jednego dziecka próg dochodowy w wysokości 800 zł na osobę w rodzinie, a w rodzinach z dzieckiem niepełnosprawnym 1200. Od drugiego i trzeciego dziecka nie ma dodatkowych kryteriów, nie będzie też obowiązku składania dodatkowych dokumentów o przychodach. Rodzina ma sama decydować, na co wyda pieniądze, które dostanie. W ten sposób państwo relnie wspomaga rodziny w wychowywaniu dzieci a co robiło PO ?
~@6@ 27-12-2015 12:04
Mama, mama a gdzie tatusiowie? Bez rąk i nóg, ze pracować na swoje dziecko nie mogą? Tak jak ten z KODu, co to całe życie bezrobotny i nie może zapłacić alimentów na dzieci.
~do 12:04 28-12-2015 11:56
w Polsce jest duże przyzwolenie na nie płacenie alimentów to często takie coool :(
~ja 1-01-2017 4:21
Ludzie powiem wam moja córka tam jest a jej madce zrobili pranie mózgu odwiedziłem cerę regularnie i w pewnym momencie zabronili mi tego bo zaczelem się do pytać pewnych rzeczy jak by coś tam ukrywali

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group