Środa, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 7173
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Suplementacja witaminą D

Wtorek, 15 października 2019, 9:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 października 2019, 15:04
Autor: Agnieszka Piec
Jelenia Góra: Suplementacja witaminą D
Fot. unsplash.com
Przyszła jesień i powoli żegnamy się ze słońcem, a wraz z nim z naturalną syntezą witaminy D w skórze. Szacuje się, że synteza skórna witaminy D może pokryć nawet 80–100% zapotrzebowania. Niestety w Polsce jest to możliwe w okresie wiosenno–letnim, pod warunkiem, że wystawiamy się na działanie słońca, zaś jesienią i zimą nie mamy na to szans. Drugim Źródłem witaminy D jest dieta.

Witaminę D znajdziemy ją w tłustych rybach (np. śledź, węgorz, łosoś), żółtku jaja, serach żółtych, a także niektórych grzybach. Niestety często nasz jadłospis jest ubogi w te produkty.

Niedobór witaminy D stwierdzono u 90% Polaków, zarówno dorosłych, jak i dzieci i młodzieży. O niedoborze witaminy D mówi się nie tylko myśląc o ryzyku pojawienia się krzywicy, zmniejszenia masy kostnej i zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Jej za niski poziom może być związany także z większym ryzykiem wystąpienia wielu innych chorób: nowotworów, alergii, cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia, chorób wynikających z autoagresji, otyłości i innych chorób metabolicznych, zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Niski poziom witaminy D może nawet dawać klasyczne objawy depresji.

Jeśli borykamy się z którymś z powyższych schorzeń warto rozważyć diagnostykę laboratoryjną w tym kierunku. Obecnie rekomendowaną metodą oznaczania zaopatrzenia organizmu w witaminę D jest badanie poziomu 25(OH)D w surowicy. Prawidłowy poziom to 30-50 ng/ml, za niedobór uważa się stężenie poniżej 20ng/ml.

Jeśli nie wiemy, jaki mamy poziom witaminy D we krwi lub badanie diagnostyczne wykazało stężenie optymalne, wówczas powinniśmy zastosować dawki profilaktyczne. Rekomendacje dla Europy Środkowej z 2013 roku zalecają dorosłym powyżej 18 roku życia od 800 do 2000 IU (jednostek międzynarodowych). Badania kliniczne wskazują na brak skutków ubocznych stosowania zalecanych dawek, natomiast zaobserwowano szereg korzyści. Wybór preparatu oraz dawkowanie powinno odbywać się na podstawie badań poziomu witaminy D w surowicy krwi lub na podstawie aktualnych zaleceń. Dawkę dobiera się w zależności od masy ciała, trybu życia oraz diety. W profilaktyce więcej nie zawsze znaczy lepiej.

W przypadku zdiagnozowanego niedoboru witaminy D na okres 1-3 miesięcy wdraża się postępowanie terapeutyczne. Zawsze powinno się to odbywać na podstawie wyników badań i stanu klinicznego podczas indywidualnych konsultacji z lekarzem.

Objawy toksyczności witaminy D obserwuje się dość rzadko, ale stosowanie mega dawek witaminy D, czy to regularnie, czy uderzeniowych dawek w odstępach miesięcznych nie jest rekomendowane. Wyjątkiem mogą być kobiety z zespołem policystycznych jajników, osoby z bardzo niskim stężeniem witaminy D w surowicy krwi (poniżej 10 ng/ml). Każdy z takich przypadków powinien być rozpatrzony indywidualnie.

Agnieszka Piec - dietetyk w Green Diet

Twoja reakcja na artykuł?

8
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
842
Tak
57%
Nie
43%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Piechowice: Burchacki vs. Kubielski
 
Karkonosze
Premiera już za tydzień
 
Aktualności
Patryk dziękuje uczestnikom pikniku
 
Aktualności
Diamencikowe stroje są super
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group