• Niedziela, 22 lipca 2018
  • Godz. 18:48
  • Imieniny: Bolesławy, Magdaleny, Marii
  • Czytających: 5290
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Sukces Agnieszki Klimas – uczennicy Norwida

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 3 grudnia 2017, 12:25
Aktualizacja: 21:07
Autor: II LO
Fot. Użyczone/II LO
Agnieszka Klimas z klasy pierwszej o profilu humanistycznym w cieplickim Norwidzie została finalistką ogólnopolskiego konkursu literackiego „Opowiadać każdy może…” organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Z blisko 200 nadesłanych prac wybrano cztery, wśród nich znalazło się opowiadanie jeleniogórzanki pt.:„234”.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 1 grudnia na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, na których gościem był m. in. wybitny dziennikarz, reportażysta Mariusz Szczygieł oraz Olga Gitkiewicz i Kamil Bałuk. Po uhonorowaniu zwycięzców konkursu rozmawiano na temat prawdy w reportażu. Na te wydarzenia, oprócz finalistki konkursu, udała się cała klasa 1a z nauczycielką j. polskiego Eweliną Zwolińską, dla której opowiadanie Agnieszki Klimas wyróżnia się dojrzałością formy i treści, wpisuje się w katastroficzno-apokaliptyczny nurt literatury, bo przedstawia cywilizację poddaną dehumanizacji.

Podczas tegorocznej edycji Targów swoją premierę miała publikacja stanowiąca zbiór opowiadań nagrodzonych w roku 2016. Opowiadania tegorocznych laureatów ukażą się drukiem podczas 27. edycji WTDK. Ponadto wszystkie osoby nagrodzone otrzymały nagrody rzeczowe w postaci czytników e-booków oraz książek.

Konkurs „Opowiadać każdy może…” organizowany był po raz drugi. Zainteresowanie nim było jeszcze większe niż w roku poprzednim, o czym świadczy znacznie wyższa liczba prac, jakie napłynęły. Wziąć w nim udział mogli uczniowie szkół średnich z całego kraju. I choć wśród nadesłanych prac przeważały te o tematyce obyczajowej, nie zabrakło też opowiadań czysto gatunkowych. Silnie reprezentowana była fantastyka naukowa i kryminał, pojawiły się również opowiadania historyczne. Tegoroczne teksty – o czym zapewniają jurorzy – reprezentowały zaskakująco równy poziom: Wyłonienie czterech prac, które trafią do publikacji przysporzyło nam nie lada kłopotu – twierdzi Katarzyna Janusik z WDL, i dodaje: – W ubiegłym roku selekcja była znacznie prostsza, mieliśmy wątpliwości może co do kilku opowiadań. Teraz pula tekstów, które odrzuciliśmy dopiero na ostatnim etapie oceniania, była kilkukrotnie większa.

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~aaa 3-12-2017 16:03
Brawo Agnieszka! Super zdjęcie grupowe , szkoda że Agnieszka Klimas ledwo widoczna ;)
~Gosc 3-12-2017 18:24
Bo Aga jest wyjątkowo skromna. Gratulacje .
~LV 3-12-2017 19:47
Brawo Aga-oczytana, inteligentna, zdolna i wrażliwa :)
~Jasiek 3-12-2017 21:42
Agnieszka chodziła do gimnazjum w piechowicach
~ 4-12-2017 6:15
Agnieszka ma wszystko: urodę, talent i jest pracowita. Szacunek
~ 4-12-2017 10:36
Brawo Aga! Warto jednak zauważyć, że taki talent nie pojawił się dopiero z przekroczeniem progów Norwida - dziewczyna zdolniacha była od zawsze !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Głos ulicy
Etykieta prawdę ci powie?  2
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 20.07.2018 r.  
Miej świadomość
Czego bałbyś się w średniowieczu?  7
Dialogi Jelonki
Joanna Lichocka o mediach i katastrofie smoleńskiej  73
Aktualności
KCGO – klamka zapadła  2
Aktualności
W Starej Kamienicy zagryzione zostały psy  14
Copyright © 2002-2018 Highlander's Group