Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 9204
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sukces Agnieszki Klimas – uczennicy Norwida

Niedziela, 3 grudnia 2017, 12:25
Aktualizacja: 21:07
Autor: II LO
Jelenia Góra: Sukces Agnieszki Klimas – uczennicy Norwida
Fot. Użyczone/II LO
Agnieszka Klimas z klasy pierwszej o profilu humanistycznym w cieplickim Norwidzie została finalistką ogólnopolskiego konkursu literackiego „Opowiadać każdy może…” organizowanego przez Wrocławski Dom Literatury. Z blisko 200 nadesłanych prac wybrano cztery, wśród nich znalazło się opowiadanie jeleniogórzanki pt.:„234”.

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 1 grudnia na Wrocławskich Targach Dobrych Książek, na których gościem był m. in. wybitny dziennikarz, reportażysta Mariusz Szczygieł oraz Olga Gitkiewicz i Kamil Bałuk. Po uhonorowaniu zwycięzców konkursu rozmawiano na temat prawdy w reportażu. Na te wydarzenia, oprócz finalistki konkursu, udała się cała klasa 1a z nauczycielką j. polskiego Eweliną Zwolińską, dla której opowiadanie Agnieszki Klimas wyróżnia się dojrzałością formy i treści, wpisuje się w katastroficzno-apokaliptyczny nurt literatury, bo przedstawia cywilizację poddaną dehumanizacji.

Podczas tegorocznej edycji Targów swoją premierę miała publikacja stanowiąca zbiór opowiadań nagrodzonych w roku 2016. Opowiadania tegorocznych laureatów ukażą się drukiem podczas 27. edycji WTDK. Ponadto wszystkie osoby nagrodzone otrzymały nagrody rzeczowe w postaci czytników e-booków oraz książek.

Konkurs „Opowiadać każdy może…” organizowany był po raz drugi. Zainteresowanie nim było jeszcze większe niż w roku poprzednim, o czym świadczy znacznie wyższa liczba prac, jakie napłynęły. Wziąć w nim udział mogli uczniowie szkół średnich z całego kraju. I choć wśród nadesłanych prac przeważały te o tematyce obyczajowej, nie zabrakło też opowiadań czysto gatunkowych. Silnie reprezentowana była fantastyka naukowa i kryminał, pojawiły się również opowiadania historyczne. Tegoroczne teksty – o czym zapewniają jurorzy – reprezentowały zaskakująco równy poziom: Wyłonienie czterech prac, które trafią do publikacji przysporzyło nam nie lada kłopotu – twierdzi Katarzyna Janusik z WDL, i dodaje: – W ubiegłym roku selekcja była znacznie prostsza, mieliśmy wątpliwości może co do kilku opowiadań. Teraz pula tekstów, które odrzuciliśmy dopiero na ostatnim etapie oceniania, była kilkukrotnie większa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group