Sobota, 6 marca
Imieniny: Agnieszki, Róży, Wiktora
Czytających: 7213
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Subkultury na deskach. LWT na półmetku

Sobota, 9 lipca 2011, 14:02
Aktualizacja: 14:29
Autor: Organizatorzy
JELENIA GÓRA: Subkultury na deskach. LWT na półmetku
Fot. Organizatorzy
Zaledwie tydzień pozostał do premierowego pokazu sztuki „Mediokracja”, do której próby trwają podczas czwartej edycji warsztatów „Lato w teatrze” na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze.

Sobota nie jest dla adeptów sceny dniem wolnym. Odpoczną dopiero jutro, tymczasem dziś intensywnie pracowali przygotowując poszczególne sekwencje przedstawienia.

Dziś rozpoczęto budowanie sceny do tekstu Juliana Tuwima „Piosenka umarłego”. Wbrew smutnym treściom utwór jest pogodny i – na przekór nieubłagalności losu – pogodna, choć nie pozbawiona refleksji, będzie jego interpretacja. Wszystko w rapowanym rytmie z podkładem muzycznym w stylu reggae i z wyraźnym nawiązaniem do młodzieżowych subkultur we współczesności. Zjawisk właściwych codzienności pośród bloków.

Do tych z kolei nawiązywać będzie scenografia: kartonowe miasto. W tę sekwencję zaangażowano pięć uczestniczek LWT, które dziś – pod okiem Tadeusza Wnuka, koordynatora LWT, oraz Anny Szopy, instruktorki choreografii – ćwiczyły zarówno układ sceny jak i sprawy aktorskie. Takie przedstawienie tekstu Tuwima, aby – nie tracąc swojej zawartości znaczeniowej – wpisał się w całą koncepcję sztuki.

Poza tym panowie dopracowywali scenę nożowników. Cała sekwencja wciąż zyskuje na dynamice i stanie się z całą pewnością jednym z bardziej widowiskowych epizodów „Medioracji”. Janusz Kijański, twórca scenografii, pracuje wraz z uczestnikami LWT nad jej wykończeniem. Na poniedziałek ma być już gotowa. Jej obecność na scenie z całą pewnością uściśli przestrzeń gry i nada całości kształtowi widowiska.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group