Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 8986
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Stylizowane drogowskazy wrócą pod Szrenicę

Czwartek, 31 stycznia 2013, 6:51
Aktualizacja: Piątek, 1 lutego 2013, 8:21
Autor: Mea
Region: Stylizowane drogowskazy wrócą pod Szrenicę
Fot. Z kolekcji Grzegorza Sokolińskiego
Referat Promocji Szklarskiej Poręby ogłosił konkurs na wykonanie czternastu rzeźbionych drogowskazów na wzór tych, które w latach 1925–1930 wykonywał na terenie miasta Helmut Benna. – Znaki będą ustawione w różnych punktach Szklarskiej Poręby i jeden w Harrachovie, dzięki polsko–czeskiemu projektowi „Oznakowanie atrakcji turystycznych”, którego łączna wartość to ponad 30 tys. 800 euro – poinformowała Marta Lipnicka z Referatu Promocji Urzędu Miasta Szklarska Poręba.

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Mikroprojektów Nisa-Nysa Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 na terenie Szklarskiej Poręby i Harrachova.

- Jeden z lokalnych twórców wykonał taki znak przy hucie szkła, który spodobał się bardzo mieszkańcom. Ponieważ od lat współpracujemy z Harrachovem postanowiliśmy i tym razem wspólnie starać się o dotację unijną na utworzenie oryginalnych znaków, które mają stać się wizytówką naszego miasta i udało się – podkreśliła Marta Lipnicka.

Kierunkowskazy Helmuta Benny, które kiedyś były bardzo popularne, zachowały się jedynie na zdjęciach i pocztówkach. Po II wojnie światowej zostały zniszczone i rozkradzione. – Niektóre miejsca niegdyś wskazywane przez znaki już nie istnieją, dlatego nie chcemy ich wiernie odtwarzać, a jedynie wzorować się na ich stylistyce - powiedziała Marta Lipnicka.

- Nowe, wykonane w podobnym stylu będą kierować podróżnych w różne atrakcyjne miejsca Szklarskiej Poręby oraz do praktycznych punktów np. Informacji Turystycznej, czy na stację PKP – dodała.
Każdy współczesny drogowskaz ma mieć 3 m wysokości i tablicę o wymiarach 50 cm x 60 cm. Wykonany będzie z drewna bukowego. - Trzynaście będzie wskazywało mniej więcej po trzy atrakcje Szklarskiej Poręby tj. wodospad Szklarka, Chybotek, Halę Szrenicką, Śnieżne Kotły, Szrenicę, Zakręt Śmierci, sztolnie pirytu i inne. Natomiast jeden znak zostanie ustawiony w Harrachovie i znajdzie się na nim informacja, którędy dojść do skoczni narciarskiej, huty szkła i wodospadu Mumlavy – zaznaczyła Marta Lipnicka.

Na przełomie kwietnia i maja 2013 r. planowane jest ustawienie znaków, natomiast między lipcem, a sierpniem odbędzie się ich uroczyste odsłonięcie oraz festyn połączony ze Świętem Kolei Izerskiej. Drugim wydarzeniem związanym z projektem będzie wielkoformatowa wystawa zdjęć i pocztówek, ukazujących drogowskazy Helmuta Benny. Imprezy odbędą się zarówno po stronie polskiej, jak i czeskiej. Powstanie również mapa znaków z opisami zabytków i atrakcji, które będą wskazywać.

Warto nadmienić, że Helmut Benna urodził się w 1900 r. w Harrachovie. W latach 1915-1916 uczył się w Szkole Snycerskiej w Cieplicach Śląskich, w której siedzibie dziś znajduje się Szkoła Rzemiosł Artystycznych. W 1923 r. zamieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie wykonał piętnaście, pięknie rzeźbionych kierunkowskazów. Wiele z nich miało żartobliwe formy. Ich najważniejszym elementem były piękne zdobienia, przedstawiające atrakcje, do których drogę wskazywały np. kolej. Takie znaki zamawiali również prywatni przedsiębiorcy chcąc wskazać kierunek do swoich firm. Może z czasem powstaną kolejne znaki, dzięki którym współcześni przedsiębiorcy w Szklarskiej Porębie będą chcieli się reklamować.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (42)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
778
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group