Niedziela, 25 września
Imieniny: Aurelii, Władysława
Czytających: 6401
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Studium Wychowania Fizycznego Kolegium Karkonoskiego

Czwartek, 3 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Środa, 27 września 2006, 14:39
Autor: Rafa
Jelenia Góra: Studium Wychowania Fizycznego Kolegium Karkonoskiego
Fot. SWF KK
Studium Wychowania Fizycznego w Kolegium Karkonoskim powstało w ubiegłym roku. Organizuje ono zajęcia z WF zarówno na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych (dawniej dziennych i zaocznych). Główną ideą w momencie jego powstania, zdaniem kierującego Studium mgr Arkadiusza Rzepki, było wyjście naprzeciw oczekiwaniom studentów i stworzenie, oprócz typowych, obowiązkowych zajęć, innych form z zakresu rekreacji ruchowej.

Międzyinstytutowe Studium Wychowania Fizycznego prowadzi zajęcia dla trzech Instytutów – Techniki, Języków Słowiańskich i Języków Zachodnich. Są to zajęcia do wyboru, dzielą się na podstawowe i weekendowe. Tak jedne, jak i drugie odbywają się w wymiarze sześćdziesięciu godzin w ciągu dwóch semestrów. Zajęcia podstawowe realizowane są cyklicznie, po 2 godziny w każdym tygodniu semestru. Zajęcia weekendowe, trwają około pięć – sześć godzin dziennie, tj. w piątek i/lub sobotę i/lub niedzielę.

Po każdych zajęciach przygotowywane są tabloidy i kroniki, które stanowią nie tylko pamiątkę, ale także swego rodzaju sprawozdanie z zajęć. Wielu studentów bardzo je sobie chwali, gdyż stwarzają im one różne możliwości; na przykład grupa turystyki rowerowej i pieszej miały sposobność poznania okolic naszego regionu (studenci zwiedzili między innymi całe Karkonosze).

W ramach zajęć organizowanych przez SWF powstały 23 grupy zajęciowe. W zakończonym właśnie roku akademickim nie obejmowały one jeszcze studentów pozostałych dwóch Instytutów Kolegium Karkonoskiego, tj.: Edukacji Medycznej i Pedagogiki, w których zajęcia z WF odbywają się w formie zajęć metodycznych według oddzielnych programów. Nie mniej jednak dąży się do tego, aby i te Instytuty mogły skorzystać z proponowanych zajęć do wyboru. Działania takie już przynoszą rezultaty. W przyszłym roku akademickim studenci Instytutu Pedagogiki będą mogli uczestniczyć w zajęciach podstawowych i weekendowych oferowanych przez SWF.

Efekty nowej organizacji zajęć z WF widoczne są już w tej chwili. W przeszłości takie zajęcia odbywały się 2 godziny tygodniowo, w mieszanych grupach, powodując niekiedy konflikt płci. Było również wiele zwolnień lekarskich. Obecnie ich liczba znacznie spadła. Żeby jeszcze bardziej sprostać oczekiwaniom studentów przeprowadza się wśród nich ankiety, aby mieć obraz zainteresowań sportowych jeleniogórskich żaków i zgłaszanego przez nich zapotrzebowania na zajęcia w ramach różnych form zajęć ruchowych. Co więcej, trwają nieustanne starania, aby w przyszłości Uczelnia dysponowała nowymi, własnymi obiektami, jak basen czy sala gimnastyczna.

Stworzenie i rozwijanie nowych form uczestnictwa w zajęciach sportowych jest czymś zupełnie naturalnym, gdyż popyt na różnorodne formy zajęć sportowych wśród studentów Kolegium Karkonoskiego jest bardzo duży. Dlatego obecna oferta SWF nie stanowi zamkniętej listy. Już dziś planuje się wprowadzić kolejne formy zajęć i stworzyć szeroki wachlarz sportowo-rekreacyjnych propozycji dla studentów, co jest możliwe dzięki przychylności Władz Uczelni. Jest to tym bardziej ważne, że ze względu na zbliżający się niż demograficzny oferta taka może stanowić dodatkową zachętę do wyboru Kolegium Karkonoskiego jako miejsca, w którym warto studiować. Wprowadzenie nowoczesnych, atrakcyjnych form i metod prowadzenia zajęć ma także na celu wykształcenie profesjonalistów w dziedzinie wychowania fizycznego.

Podkreślić należy również fakt, że osobom oddanym i zaangażowanym w życie Uczelni powinno stworzyć się warunki do doskonalenia zawodowego, bo to właśnie oni, w niedługim czasie, będą stanowić o sile Kolegium Karkonoskiego. Trzeba być zawsze gotowym do nowych wyzwań, wyznaczać sobie wzniosłe cele i realizować je. Najważniejszym dla jeleniogórskiej Uczelni; jak podkreśla kierownik Studium mgr Arkadiusz Rzepka, w efekcie końcowym jest zadowolony student, któremu zapewnia się nie tylko jak najlepsze kształcenie, ale również troszczy się o jego zdrowie i dobre samopoczucie.

Więcej informacji na temat sekcji sportowych Kolegium Karkonoskiego można znaleźć na www.swf.kk.jgora.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group