Poniedziałek, 20 marca
Imieniny: Aleksandry, Klaudii
Czytających: 10001
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Studium uchwalone, spór o auto dla prezydenta

Wtorek, 8 listopada 2016, 20:32
Aktualizacja: Czwartek, 10 listopada 2016, 8:26
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Studium uchwalone, spór o auto dla prezydenta
Fot. Przemek Kaczałko
We wtorek (8.11) radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry w komplecie stawili się na XXXIV sesji, podczas której debatowano m.in. nad projektem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, zmianami w Lokalnym Programie Rewitalizacji czy zmianami w budżecie. Wszystkie projekty z porządku obrad zostały uchwalone.

Poprzednie studium obowiązywało od 2001 roku, w tzw. międzyczasie radni uchwalili trzy zmiany, a wnioski do nowego studium można było składać od 14 maja 2013 r. do 25 czerwca 2013 r. W terminie złożono 29 wniosków, następnie projekt był dwukrotnie wykładany do publicznego wglądu. Ostatecznie projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalono (15 radnych głosowało „za”, 1 przeciw - Wrotniewski, a 6 wstrzymało się - radni PiS).

Zadowolenia nie krył zastępca prezydenta. - W końcu. Studium było już gotowe w 2013 roku, a pod koniec 2013 miało być uchwalone, ale zostały zmienione przepisy i musiało być dostosowane do nowych ram prawnych. Znowu było wykładane na nowo, więc to batalia trwająca 4-5 lat – wspominał Jerzy Łużniak. - Było to dla nas istotne biorąc pod uwagę obecnie rozpoczęte plany zagospodarowania przestrzennego. Nie mogliśmy ich uchwalić, dopóki nie uchwalono studium, bo nowe plany były dostosowane do przygotowanego studium – dodał zastępca Marcina Zawiły.

Dyskusja rozgorzała przy punkcie dotyczącym Lokalnego Programu Rewitalizacji, w którym zaproponowano dopuszczenie kilku nowych wniosków, w tym rejon dawnej Celwiskozy. Ireneusz Łojek (PiS) podkreślił, że właściciele tych terenów zalegają z podatkami na rzecz Miasta w wysokości 116 tysięcy zł., a dla Skarbu Państwa na ponad 3,7 mln. zł.

- Każdy beneficjent wnioskujący o środki do Unii Europejskiej jest sprawdzany i jeżeli fundacja złoży wniosek, zostanie sprawdzona i jeśli ma zaległości, to wniosek zostanie odrzucony – wyjaśniła Barbara Olszewska, naczelnik Wydziału Rozwoju. O przeniesienie wniosku Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej do grupy A „walczył” Józef Sarzyński, ale naczelnik przy wsparciu prezydenta tłumaczyła, że wnioskodawca formalnie o takie przeniesienie nie wystąpił. Warto tu zaznaczyć, że w sumie wnioski do LPR w samej Jeleniej Górze opiewają na kwotę ponad 135 milionów złotych, a środków dla ZIT Aglomeracji Jeleniogórskiej jest zaledwie 40 mln.

Wśród proponowanych zmian budżetowych na rok 2016 znalazło się niemal 2,5 mln. zł na bieżące funkcjonowanie jednostek oświatowo-wychowawczych (głównie wynagrodzenia) oraz po 100 tysięcy złotych na zakup energii do oświetlenia ulic oraz na dotację dla Muzeum Przyrodniczego. - Jaka jeszcze jest luka finansowana w systemie oświaty i ile trzeba będzie dołożyć do końca roku – pytał Ireneusz Łojek. - Jest to kwota, która pozwoli na zabezpieczenie wydatków do końca grudnia 2016 roku – odpowiedziała skarbnik Miasta, co na tyle zadowoliło opozycję, że (jak rzadko kiedy) radni PiS zagłosowali za przyjęciem zmian w budżecie, a projekt przeszedł praktycznie jednomyślnie (18 głosów „za”, 5 osób nie głosowało).

Z kolei w punkcie dotyczącym zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej radny Łojek wniósł o rezygnację z zakupu samochodu służbowego dla Urzędu Miasta. - Zaskakuje mnie wniosek pana radnego, który posługuje się samochodem służbowym. Nasz samochód ma 6-7 lat, a my więcej do niego dokładamy, niż ten samochód jest wart – przekonywał Jerzy Łużniak podając jako przykład inne miasta w regionie (np. Bolesławiec), gdzie samochodów służbowych jest znacznie więcej, a Jelenia Góra ma jeden. W odpowiedzi szef klubu PiS przekonywał, że nie będzie miał nic przeciwko jak dojdziemy do poziomu rozwoju Bolesławca.

- W sytuacji, kiedy co sesję rozmawiamy o szukaniu oszczędności i trudnej sytuacji w oświacie, to chyba niezasadne jest wydawanie 150 tys. na nowy samochód. Z całym szacunkiem, ale 6-letni samochód to nie jest stary pojazd – mówił Ireneusz Łojek, którego wniosek ostatecznie przepadł (7 radnych go poparło, 12 było przeciw).

W kolejnych punktach radni uchwalili ,,Programu współpracy Miasta Jelenia Góra z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działalności pożytku publicznego na 2017 rok. Przyznali nagrody dla Lucyny Kornobys i Mirosława Wieczorkiewicza oraz tytuł „Zasłużonego dla Miasta Jeleniej Góry” dla Edwarda Masełko.

Radni nie przychylili się do skargi mieszkańca (Zdzisława Kąpy) w sprawie „ponowienia skarg czynszowych”.

Szczegółowe wyniki wszystkich głosowań w galerii.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (48)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group