Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 7152
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Strzecha Akademicka do remontu

Czwartek, 22 czerwca 2017, 8:01
Aktualizacja: Piątek, 23 czerwca 2017, 7:35
Autor: Przemek Kaczałko
Karpacz: Strzecha Akademicka do remontu
Fot. Przemek Kaczałko
We wrześniu br. miłośnicy pieszych wędrówek po górach będą musieli wziąć pod uwagę, że schronisko PTTK Strzecha Akademicka będzie nieczynne. Wszystko za sprawą kolejnego etapu remontu, który ma poprawić komfort oferowany turystom.

Schronisko znajdujące się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego (Karpacz, ul. Na Śnieżkę 18) cały czas jest sukcesywnie odnawiane, jednak na wrzesień zaplanowano remont kuchni, przez co Strzecha Akademicka będzie na pewien czas wyłączona z użytkowania.

Opis schroniska ze strony Sudeckich Hoteli i Schronisk PTTK Sp. z o.o.: Jedno z największych i najstarszych schronisk w polskich Karkonoszach. Już w XVII w. przy szlaku wiodącym przez Złotówkę na Śnieżkę istniała buda służąca pasterzom i wędrowcom. W 1896 roku powstało tu pierwsze schronisko turystyczne, które niedługo potem spłonęło.

Obecny budynek powstał w 1907 roku, był wielokrotnie przerabiany i remontowany. Po drugiej wojnie światowej należał do organizacji akademickich, stąd jego dzisiejsza nazwa. Schronisko położone jest na wysokości 1258 m. n.p.m. pomiędzy Kotłem Małego Stawu i Białym Jarem, na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Panorama sprzed schroniska obejmuje niemal całą Kotlinę Jeleniogórską z siniejącymi w dali pasmami Rudaw Janowickich, Gór Kaczawskich i daleko na zachodzie Gór Izerskich. Dojście z Białego Jaru szlakiem żółtym 1 h lub od kościółka Wang w Karpaczu Górnym szlakiem niebieskim 1 h 40 min.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group