Sobota, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 3312
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Stróże prawa pochwaleni, odznaczeni, awansowani

Piątek, 30 lipca 2010, 12:59
Aktualizacja: Sobota, 31 lipca 2010, 8:02
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Stróże prawa pochwaleni, odznaczeni, awansowani
Fot. TEJO
Przy dźwiękach Marsza Generalskiego weszli dziś do sali Filharmonii Dolnośląskiej najważniejsi ludzie w państwie, na Dolnym Śląsku i w Jeleniej Górze. Wszystko z okazji opóźnionych uroczystości Święta Policji. – Jesteście zawodowcami – chwalił jeleniogórskich stróżów prawa inspektor generalny Andrzej Matejuk, komendant główny.

Najważniejszym gościem gali, która przed godz. 12 zakończyła się w Sali Filharmonii Dolnośląskiej, był Grzegorz Schetyna, marszałek Sejmu RP i pełniący obowiązki prezydent Polski. Była to wizyta historyczna: w Jeleniej Górze nie było dotąd marszałka sejmu. Prezydent RP był tylko raz (Aleksander Kwaśniewski w 2000 roku).

Od wczesnego przedpołudnia wzmożone patrole policji dyskretnie pilnowały okolic Filharmonii Dolnośląskiej. Pojawili się też funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu. Wbrew przypuszczeniom nie wprowadzono jednak kontroli osobistych przed wejściem do sali, gdzie odbyły się godzinne uroczystości. Wcześniej policjanci złożyli wieńce pod obeliskiem i Dębem Katyńskim przy Kościele Łaski, a także uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Judy Tadeusza.

W Filharmonii Dolnośląskiej na progu gości witali: szefowa FD Zuzanna Dziedzic, oraz jej doradca Andrzej Więckowski. Ci najważniejsi dyplomatycznie „spóźnili się” około pięciu minut. Weszli do sali koncertowej przy akompaniamencie Marsza Generalskiego w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Wrocławia. Na estradzie oczekiwała już ubrana galowo grupa policjantów, którym przyznano resortowe odznaczenia i awanse.

Przybyłych przywitał oficjalnie insp. Zbigniew Ciosmak, komendant miejski policji. Lista gości była bardzo obszerna. Oprócz wspomnianych już Grzegorza Schetyny i Andrzeja Matejuka, w fotelach zasiedli: JE ks. bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki, insp. Zbigniew Maciejewski, szef policji dolnośląskiej, wojewoda Rafał Jurkowlaniec, marszałek dolnośląski Marek Łapiński, szef Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój, wicemarszałek Jerzy Łużniak, posłanka Elżbieta Zakrzewska i poseł Marcin Zawiła, prezydent Marek Obrębalski, starosta jeleniogórski Jacek Włodyga, przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj i wielu innych, w tym przedstawicieli prokuratury, a także kapelanów policyjnych, między innymi, ks. prałata Jerzego Gniatczyka.

Komendant Ciosmak podziękował policjantom za ofiarne pełnienie służby. Nawiązał też do historycznej misji policji i do postaci Stanisława Baczyńskiego, zamordowanego w Katyniu przez sowieckich oprawców. To właśnie Jego pamięci poświęcony jest dąb zasadzony 13 kwietnia przy Świątyni Łaski. Szef policji przywitał też córkę bohatera: Bożenę Dudzińską. Dodał także, iż policja rozwija się, co jest możliwe dzięki przychylnej postawie samorządowców.

Później prowadzący uroczystość zaprosił Grzegorza Schetynę, Andrzeja Matejuka i Rafala Jurkowlańca do dekoracji wyróżnionych odznaczeniami resortowymi policjantów. Szefowie policji krajowej, dolnośląskiej i jeleniogórskiej wręczyli też akty nominacji kilkudziesięciu awansowanym policjantom (nazwiska wszystkich podamy wkrótce). Awans na stopień młodszego inspektora dostał Zbigniew Markowski, zastępca komendanta miejskiego.

Grzegorz Schetyna w krótkim przemówieniu wyraził zadowolenie z pracy policji. Dodał, że dzięki ich poświęceniu i dyskretnej obecności mieszkańcy tego turystycznego regionu mogą czuć się bezpieczenie. – Jesteście profesjonalistami, dobrze wykonujecie policyjną robotę – mówił insp. gen. Andrzej Matejuk chwaląc policjantów jeleniogórskich jako jednych z najlepszych w kraju i regionie.

Marek Obrębalski, dziękując policjantom za służbę, złożył im życzenia i wręczył insp. Ciosmakowi wiązankę kwiatów z wkomponowaną miniaturką radiowozu. – To jako symbol, że samorząd o was pamięta – dodał. Komendant Ciosmak odebrał też bukiety od Jacka Włodygi i Teresy Łozińskiej-Fatygi, prokurator okręgowej.

Nastąpiło także wręczenie Komendzie Miejskiej Policji w Jeleniej Górze certyfikatu zarządzania jakością. Prezes KGHM wraz z Jerzym Pokojem przekazał insp. Ciosmakowi kluczyki do nowego pojazdu technicznego. Szefowie Centrum Rehabilitacji KRUS w Szklarskiej Porębie oraz lokalu „U ducha gór” i „Domku Tyrolskiego” otrzymali certyfikaty bezpieczeństwa.

Rafał Jurkowlaniec, Marek Łapiński i Jerzy Pokój opuścili uroczystość z przypiętymi do klap marynarek medalami „Za Zasługi dla Policji”. – To dowód, że pamiętamy o ludziach, którzy znaleźli się tu nieprzypadkowo i są bardzo przychylni naszej służbie – mówił wcześniej komendant główny policji Andrzej Matejuk. Po ceremonii wszyscy spotkali się na skromnym poczęstunku. Po godz. 12 kolumna samochodów z marszałkiem Sejmu i wojewodą wyjechała spod Filharmonii Dolnośląskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group