Piątek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka
Czytających: 5721
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: „Straszny Dwór” w Salonie Muzycznym. Moniuszce na urodziny

Czwartek, 26 maja 2011, 15:46
Aktualizacja: 16:32
Autor: RED
JELENIA GÓRA: „Straszny Dwór” w Salonie Muzycznym. Moniuszce na urodziny
Fot. RED
Jest twórcą polskiej opery narodowej oraz patronem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze. Jego dziedzictwo bywa jednak niedoceniane. Dziś zainaugurowano uczczenie rocznicy urodzin tego kompozytora, którego pomnik – obok monumentu Wojciecha Bogusławskiego – wznosi się przed Teatrem Wielkim w Warszawie.

Mowa – oczywiście – o Stanisławie Moniuszce, twórcy cyklu „Śpiewników domowych” oraz - między innymi - rozmaitych oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”. Kompozytorowi, który w swoim dziele ocalił polskość w czasach zaborów, poświęcono dzisiejszą edycję Salonu Muzycznego, realizowanego w ramach Karkonoskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez Elżbietę Terlegę-Stachów.

- Moniuszko urodził się 4 maja 1819 roku i zmarł 52 lata później, 4 czerwca. Ten okres to dobra okazja, aby przypomnieć jego postać i dzieła – powiedziała E. Terlega-Stachów do słuchaczy KUTW, którzy usiedli na widowni Sali Miodowej Filharmonii Dolnośląskiej. Prowadząca przypomniała biografię kompozytora oraz fragmenty jego listów i pamiętników.

W koncercie wzięli udział uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Moniuszki. Chór (przebrany w stroje „z epoki”) pod dyrekcją Doroty Oleksyk wykonał pieśń zatytułowaną „Chochlik”. Jednak prawdziwą niespodzianką i perełką były fragmenty opery „Straszny Dwór”.

Tu w role najważniejszych postaci wcielili się – z sukcesem - adepci wokalistyki PSM I i II stopnia oraz solistka Opery Wrocławskiej. Gorącymi oklaskami nagrodzono, między innymi, Katarzynę Białkowską, Gabrielę Kowalewską oraz Klaudiusza Leśniaka i Jacka Szwarczyńskiego. Ten ostatni w imponujący sposób wykonał "Arię z kurantem". Dodajmy, że ci młodzi wokaliści znani są głównie z występów w zupełnie innym repertuarze i śpiewanie opery jest dla nich nowym doświadczeniem. Na koniec zabrzmiały pieśni Moniuszki. Nagrodą za kunszt zarówno adeptów muzyki jak i profesjonalistów były gorące oklaski.

Elżbieta M. Terlega oraz Joanna Witkowska, które wydarzenie zapowiadały, nie wykluczają, że w podobny sposób zostanie zrealizowana „Halka” Moniuszki. E. Terlega wyraziła też nadzieję, że "Urodziny Moniuszki" staną się imprezą cykliczną.

Salon Muzyczny KUTW jest jedną z propozycji tej uczelni dla seniorów. Spotkania odbywają się cyklicznie i poświęcone są różnym zjawiskom w muzyce i promocji miejscowych zarówno talentów jak i doświadczonych muzyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group