Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 8574
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Stowarzyszeniu potrzebne pieniądze

Poniedziałek, 14 grudnia 2009, 8:00
Aktualizacja: 8:00
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Stowarzyszeniu potrzebne pieniądze
Fot. Karolina
Wiosną odbyło się uroczyste otwarcie Dużej Sztaudyngerowskiej Trasy Turystycznej wokół miasta pod Szrenicą. Inicjatorem pomysłu było Stowarzyszenie „PUCH OSTU”. Projekt przyczynił się do wzbogacenia oferty turystycznej Szklarskiej Poręby. Na dalszą działalność potrzebne są jednak kolejne pieniądze. Można pomóc przekazując 1% swojego podatku.

Przy otwarciu trasy współpracował Zespół Szkół Ogólnokształcących i Mistrzostwa Sportowego, a współfinansował przedsięwzięcie Urząd Miasta w Szklarskiej Porębie.

Trasa nie należy do najłatwiejszych, na jej przejście trzeba poświęcić ok. 10 godzin. Obejmuje 14 punktów widokowych, zaczynając od ruin spalonego domu Sztaudyngera przy ulicy 1 Maja 55. Pojawiły się tam charakterystyczne tablice z opisem danego miejsca, dopasowanymi fraszkami (np. przy Wodospadzie Kamieńczyka tekst o potoku) oraz informacją o ich autorze. Wydrukowano dwa tysiące darmowych ulotek z mapą trasy. W przyszłości planowane jest utworzenie kolejnej pętli, tym razem artystycznej.

Stowarzyszenie „PUCH OSTU” powstało w 2006 r., a od maja 2008 r. jest zarejestrowane jako Organizacja Pożytku Publicznego. – Pożar domu Sztaudyngera jesienią 2005 był główną iskrą do założenia stowarzyszenia – wspomina prezes Maciej Dymarski. Nazwa organizacji pochodzi od tytułu jednego z wierszy Jana Sztaudyngera. Twórca mieszkał w Szklarskiej Porębie w latach 1946-1950 i to on namówił swojego przyjaciela Wlastimila Hofmana do osiedlenia się w tym miejscu.

Działalność stowarzyszenia odbywa się w ramach współpracy z miejscowym ZSOiMS. – Stowarzyszenie ma dużo więcej możliwości na pozyskanie dodatkowych środków niż szkoła – mówi M. Dymarski. Organizacja promuje twórczość Jana Sztaudyngera, propaguje wiedzę, rozwój kultury i sportu oraz wspomaga placówki oświatowe i kulturalne. Środki finansowe pozyskiwane są z budżetu miasta, w ramach dotacji na kulturę (przyznano 5 i 9 tys. zł) oraz z przekazanego 1% podatku (od zeszłego roku uzbierano 1700 zł).

Od dwóch lat w budynku szkoły dostępna jest wystawa „Jan Sztaudynger w odsłonach”. Udało się zebrać liczne fotografie autora, książki z jego dedykacjami czy kserokopie rękopisów wierszy i fraszek. Przy stowarzyszeniu działa Klub Miłośników Twórczości Jana Sztaudyngera, do którego można się zapisać za pomocą Internetu.

Artystycznie uzdolnione dzieci i młodzież otrzymują stypendia. Szkoły składają wnioski wraz z opisem i pracami danego ucznia, które ocenia specjalna komisja. Do tej pory przyznano 14 takich wyróżnień. – Pieniądze na stypendia pochodzą ze składek wszystkich członków stowarzyszenia – opowiada prezes Dymarski. Zorganizowano wyjazd stypendystów do Krakowa na „Noc muzeów”, gdzie mieli także swój występ.

W planach Stowarzyszenia „PUCH OSTU” jest kolejna impreza przy dawnym domu Sztaudyngera, która odbędzie się 1 maja 2010 r. Trwają przygotowania do wystawy, laureaci Stypendium Artystycznego zaprezentują swoje umiejętności, odbędzie się promocja przewodnika do DSTT, a wszyscy chętni turyści będą mogli po raz kolejny przejść trasę wokół miasta. W przyszłym roku planowany jest również druk wydania albumowego „Szklarska Poręba – opowieść o ludziach i miejscu”, efekt projektu edukacyjnego „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Szklarskiej Poręby”.

Największym i zarazem najkosztowniejszym zadaniem na przyszłość jest doprowadzenie do powstania auli ze sceną teatralną i minimuzeum Jana Sztaudyngera przy ZSOiMS. Szkoła posiada pomieszczenia po dawnej kotłowni, które można by przekształcić na potrzeby tej inwestycji. Projekt i spełnienie wymogów budowlanych wiąże się z ogromnym nakładem finansowym. Dlatego stowarzyszenie chce pomóc w zbieraniu potrzebnych środków. Aula ma być wykorzystywana na próby szkolnej grupy teatralnej, liczne spotkania i organizacje uroczystości, a muzeum będzie udostępnione także mieszkańcom i turystom Szklarskiej Poręby. Jedną z dróg finansowego wsparcia jest przekazanie 1% podatku na rzecz stowarzyszenia. Szczegółowe informacje wraz z nr KRS można znaleźć na stronie internetowej www.puchostu.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group