Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 1962
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Stos z czarownicą oburzył urzędników i feministki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 2 września 2008, 13:56
Aktualizacja: 13:58
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Miała być atrakcją weekendowego Jarmarku Średniowiecznego, ale – po protestach organizacji pozarządowych popartych przez ministerstwo pracy – nie będzie. Chodzi o wiedźmę. Planowano, że pokazowo spłonie przed ratuszem, do czego nie dojdzie. Polska dowiedziała się o jubileuszu miasta w negatywnym świetle.

O całym zamieszaniu donosi dzisiejsza Gazeta Wyborcza. My pisaliśmy o planach organizatorów w miniony czwartek. Już wtedy zapowiedziano, że jedną z atrakcji jarmarku będzie spalenie czarownicy. Po tej informacji dziesiątki Internautów dały wyraz swojemu oburzeniu. A sprawa dotarła aż do Warszawy, gdzie zbulwersowała „postępowe” środowiska skupione wokół Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Prawnej.

Wyborcza cytuje list, jaki do Marka Obrębalskiego, prezydenta miasta, skierowała szefowa wspomnianego gremium: - "Czynienie z tragicznej śmierci ludzi atrakcji turystycznej jest w najwyższym stopniu naganne i żałosne. Stosy, na których palono kobiety, były skutkiem hipokryzji, zawiści, pożądania, braku wrażliwości, głębokiego mizoginizmu, dyskryminacji kobiet i niewiedzy graniczącej z ciemnotą. Jestem przekonana, że gospodynie i gospodarzy tak zacnego miasta stać na więcej niż dawanie dowodów na żywotność tamtych cech, które nie sprzyjają rozwojowi, demokracji i niedyskryminacji – czytamy.

Jak podała GW w poniedziałek do urzędu miasta wpłynął też protest Stowarzyszenia Na Rzecz Dialogu Publicznego im. Jana Karskiego, które twierdzi, że pokaz spalenia czarownicy może wpłynąć źle na młodzież. Stowarzyszenie podkreśla, że takie rzeczy powinny być zabronione.

Organizatorzy ulegli i stosu z czarownicą nie będzie. Jarosław Gromadzki z Jeleniogórskiego Centrum Kultury nie ukrywa, że jest zdziwiony aż takim poruszeniem z powodu spektaklu. Podobne sceny grano w Czechach i tam nikt się nie bulwersował.

Dziwić może postawa protestujących, bo przecież w ten sam sposób można powiedzieć, że skandalem są misteria pasyjne, kiedy wierni wcielają się w role postaci z Ewangelii. Na szczęście nie ma organizacji, którym by to przeszkadzało. Ale feministyczne i postępowe „lobby” wygrywa, czyniąc przy tym Jelenią Górę negatywnym bohaterem trwającego 900-lecia. Szkoda, że przy takiej okazji o urodzinach grodu Bolesława Krzywoustego dowiedział się cały kraj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27) Dodaj komentarz

nol_ 2-09-2008 15:08
może kogoś innego spalić np. piipi ?
~Sic 2-09-2008 15:10
Dowiedzial sie nasz kraj o obchodach przy tej okazji, bo innej nie bylo... tak przynajmniej mozna myslec bedac np. we Wroclawiu, Kaminnej G, Legnicy czy bardziej odleglych miastach gdzie nikt nie slyszal o jakichkolwiek obchodach jubileuszu. Nie promuje go zadne logo, nie ma zadnej zgranej strategii, a masa wiekszych lub mniejszych imprez nie sklada sie w przemyslana calosc. Ot i tyle, cieszmy sie wiec, ze chociaz wymienione w artykule organizacje zadbaly o rozglos dla naszej miesciny ;-)
~greh 2-09-2008 15:58
Pozdrawiam feministki. Z kim pozamieniałyście się na łby ? Co za czasy...
~aristo 2-09-2008 16:11
Jeżeli piszący artykuł nie widzi różnicy pomiędzy tym czyn są "misteria pasyjne, kiedy wierni wcielają się w role postaci z Ewangelii", a zbrodniami nawet na osobach, którym obce mogły być z różnych przyczyn dogmaty wiary, to szczere wyrazy ubolewania.
~s. 2-09-2008 16:48
Jasne, dać młodzieży piwa niech dostanie małpiego rozumu i nikt nie będzie zbulwersowany.
~kris 46 2-09-2008 16:57
to teraz pora na piętnowanie topienia Marzanny:)
bryŻid bardot 2-09-2008 17:11
Tylko takie pomysły, chorą wizję i brak smaku nasi włodarze mają
NICpoŃ 2-09-2008 17:57
hm.. Ja bym się głosami opozycjonistów nie przejmował i dokonał spalenia czarownicy. Tłumy by przyjechały do Jelnki zobaczyć cóś takiego, no i co za promocja miasta. W końcu w myśl starej zasady: nieważne co i jak piszą, grunt że piszą:))
~do NOL-a 2-09-2008 20:03
NO No tylko nie Pippi -adwokat Pippi A sam się spal . Tylko nie przy świadkach Pa pa
~Sabath 2-09-2008 20:14
jak nie ma już czarownicy to ja daję na ten stosik swoją teściową
~Oliwer_Kubicki 2-09-2008 20:20
Wspaniałe porównanie misteriów pasyjnych, które są wydarzeniami o charakterze głęboko religijnym z robieniem taniej komercyjnej rozrywki! W tej sprawie interweniowało podobno Ministerstwo Pracy. Z wypowiedzi organizatorów wynika, że za rządów PO ministerstwa stały się filarem organizacji feministycznych i "postępowych lobby". Mój dłuższy komentarz na blogu www.ok-jg.pl
~s. 2-09-2008 20:52
Czym mniejszy urząd tym większa pieczątka. Szefowa jakiegoś tam stowarzyszenia i szef stowarzyszenie mogli wreszcie zabrać głos. Nasi włodarze pokornie zastosowali się do zaleceń. Tylko po co ? Larum wielkie, żywa baba czy co ? Coś ciekawego i zaraz zakazać. W Warszawie taką imprezę zrobić to nikt nawet nie miauknie. A to, że baba jest stworzona na rozrywkę dla chłopa to prawda. A to, że wszelkie wszeteczne rzeczy od baby pochodzą, też prawda.
~feministka 2-09-2008 21:46
A proponowalam na stos jakiegos chlopa.... A powaznie - durny pomysl z tym paleniem!
~jelgór 2-09-2008 22:10
płytka, zenująca i niesmaczna rozrywka- dziwne, ze ktoś takie rzeczy chce pokazywać dla radości gapiów- jednak to prawda była!
~malg61 2-09-2008 22:50
do kris 46. Marzanna jest kukłą. Tzw. czarownice to były niewinne kobiety, które zostały w okrutny sposób zamordowane. Nie widzisz różnicy? Nawiasem mówiąc misteria pasyjne też są tanią rozrywą dla gawiedzi. Ale w Chrystus jest osobą z mitów. Mordowane kokiety - nie.
~ 3-09-2008 8:39
Czarownice jadnak mocno się trzymają i nie dadzą sobie w kasza dmuchac. Proponuję kamienowanko... A swoją drogą ciekawe co się pali lepiej niż czarownica? :-))
~van Helsing 3-09-2008 8:42
A ja już moją sąsiadkę suzyłem i co teraz? będę musiał ją postawic w drewutni i czeka na zimę :-))
~SalemAndra 3-09-2008 8:43
Można się tylko cieszyć, że "widowisko" zostało odwołane. Mieliśmy nadzieję, że zabawianie widzów widokiem czyjejś męki ludzkość ma już za sobą. Niesława spadłaby na piękną Jelenią Górę gdyby to się odbyło. Szkoda, że nikt nie powiedział "stop" wcześniej i na niższym szczeblu.
~Kamikaze 3-09-2008 8:49
Szczerze mówiąc: pomysł z paleniem czarownicy jest średni, powiedziałabym nawet że nieudany. Tak zwane czarownice byly niewinnymi kobietami, które wiedziały dużo więcej niż pozostała część społeczeństwa i za to musiały ginąć.... to przykra i haniebna część historii Europy. Co do tych misteriów to zgadzam się z malg61 - śmierć Chrystusa to nie przedstawienie, które można spokojnie odtwarzać, chcą poczuć ból? Niech zrobią to w inny sposób - a nikt tego nie potępia, bo przecież wtedy stałby się bluźniercą... Dobrze, że miasto zrezygnowało z "palenia czarownicy na stosie"...
~SalemAndra 3-09-2008 8:59
Tytuł dzisiejszego artykułu jest nieprzyzwoitą manipulacją. Sądząc z wcześniejszych komentarzy dotyczących planowanych obchodów oburzał ten pomysł wielu ludzi, szkoda że nie mieli takiej siły przebicia i nikt ich nie posłuchał . Dobrze, że "feministki i urzędnicy" mieli. Poza tym ani Stowarzyszenie na Rzecz Dialogu Publicznego, ani Stowarzyszenie Edukacji Prawnej nie są ani" feministkami", ani "urzędnikami", a to ich protesty na szczęście stały się skuteczne. Dziennikarz zanim próbuje być błyskotliwy (!?) powinien być rzetelny
~chory kraj - dualistyczny moralizm 3-09-2008 9:42
w sklepach od wieków można kupiś pistolety zabawki (w górach sa drewniane miecze i dzidy), a dzieci bawią się w wojne na podwórjach - co na to te protestantki?
~inkwizytor 3-09-2008 10:17
Najlepiej powinni byli spalić jakąś feministkę albo innego pyskatego babona, od razu by było lepiej, a tak za rok pewnie na wrzesień jeleniogórski będziemy mieć paradę równości.
~ 3-09-2008 10:45
A mnie rajcuje palenie Marychy
~do ~SalemAndra 3-09-2008 10:54
Odczucia w sprawie samego widowiska a także sposobu przedstawienia tego problemu w artykule Jelonki mam identyczne. Przerażają mnie jednak wyniki sondy zamieszczonej obok artykułu. Na "tak" głosowali chyba zawiedzeni niedoszli obserwatorzy planowanego widowiska. To oni będą, a może już są, wyznacznikiem poziomu kultury w mieście?
~nin 3-09-2008 11:52
Zabawy na miecze to jedno, a czyms innym sa zabawy w tortury i palenie zywcem. Chyba, ze zaczniemy kupowac dzieciom malutkie kola do lamania kolem i moze tez male szubieniczki... Zgadzam sie z tym, ze artykul jest tendencyjny. Interesujacy jest tez argumet o tym, ze w czechach tak robia i nikt sie nie bulwesuje – czy to ze ktos cos robi zwalnia nas od wyrobienia sobie wlasnego zdania?
zloty666 3-09-2008 12:27
Władzunia powinna przestać patrzeć na te "przybite" feministki i SPALIĆ CZAROWNICĘ ! ! ! Porównanie do misteriów pasyjnych jest jak najbardziej na miejscu ! ! ! Dlaczego miano by źle pisać o Jubileuszu w prasie krajowej na ten temat ? ! ?
~HAVA 5-09-2008 0:21
........aha, i mialem racje piszac o tym kilka dni temu ......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group