Niedziela, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 14380
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Start Festiwalu Teatrów Wędrujących. Cyrk i refleksja na początek

Sobota, 6 sierpnia 2011, 7:34
Aktualizacja: Niedziela, 7 sierpnia 2011, 7:49
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Start Festiwalu Teatrów Wędrujących. Cyrk i refleksja na początek
Fot. RED
Paradą krakowskiego teatru Wagabunda rozpoczął się w piątek w Jeleniej Górze Festiwal Teatrów Wędrujących. Po uroczystej inauguracji imprezy widzowie obejrzeli muzyczno–plastyczną wizję biblijnej historii Króla Dawida w wykonaniu Teatru A z Gliwic. Na szczęście nie spadł deszcz, którego wszyscy się obawiali.

Dobrej zabawy z teatrami ulicznymi życzyli zgromadzonym na placu Ratuszowym widzom Bogdan Koca, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. B. Koca przywitał samorządowców z sąsiednich gmin, a także zaprzyjaźnionych gości z Niemiec. Głos zabrała także Alina Obidniak, Cesarzowa Teatrów Ulicznych, pomysłodawczyni imprezy, która w 1983 roku zorganizowała po raz pierwszy święto ulicznych artystów w naszym mieście. – Naszym celem było wywołanie uśmiechu i poczucia jedności między ludźmi – podkreśliła A. Obidniak. Jerzy Łużniak z zarządu województwa dolnośląskiego zaznaczył, że festiwal wraca do korzeni, bowiem po raz pierwszy od lat zawita także do miejscowości w pobliżu Jeleniej Góry.

Zanim jednak nastąpiła ceremonia otwarcia, o godzinie 20 artyści z krakowskiego Teatru Wagabunda ruszyli wraz z grupą mieszkańców w korowodzie z ulicy Konopnickiej ku Rynkowi. W sumie: dużo śmiechu i pisku pań, które krakowanie chętnie i obficie polewali wodą ze spryskiwaczy. Potem – w szczelnie wypełnionym publicznością amfiteatrze przez około godzinę teatr zabawiał cyrkowymi sztuczkami i interaktywnymi działaniami skierowanymi głównie do najmłodszych, ale i starsi świetnie się bawili.

Po godz. 21 rozpoczęło się widowisko Teatru A z Gliwic. Monumentalna rock-opera „Dawid” oparta na motywach biblijnych z 1 i 2 Księgi Samuela imponowała rozmachem scenografii i ciekawą choreografią oraz grą świateł i pirotechniką. Spektaklowi nadawała pulsu rytmiczna muzyka, choć były i epizody liryczne ubarwione łagodną ścieżką dźwiękową z wyraźnymi tematami zapożyczonymi z motywów celtyckich.

Nieco gorzej było ze śpiewem gliwickich artystów, choć miłośników gatunku z pewnością dzieło to zachwyciło, aczkolwiek można mieć zastrzeżenia co do dynamiki całości. Jednak wrażenie zrobiły, między innymi, scena walki Dawida z Goliatem oraz epizody batalistyczne. Wyraźnie zaakcentowano też przesłanie dzieła, które opowiadając historię z Biblii, przypomniało odwieczne dylematy walki dobra ze złem.

W sumie – zasłużone oklaski, ale nie tylko Teatr A oklaskiwano. Brawa dostali także ochroniarze, którzy wpuścili za ogrodzenie niepełnosprawnego jeleniogórzanina poruszającego się na specjalnym rowerze. Miałby kłopot z obejrzeniem sztuki, bo barierki szczelnie obstawili widzowie, a specjalnego sektora dla niepełnosprawnych nie było. Pierwszy wieczór FTW w Rynku zgromadził nie tylko miłośników sztuki, lecz także innych mieszkańców, którzy tłumnie wypełnili ogródki piwne. Krótko: tego wieczoru Rynek żył do późna.

Relację ze spektaklu „Niewidzialna siła” Oplas w kooperacji z teatrem La Terra Nuova zamieścimy w sobotę do południa. Dziś - kolejne spektakle:
Godz. 15.00
Plac Ratuszowy
Teatr WAGABUNDA, Kraków
PORT MAGICZNY – jedyne w swoim rodzaju teatralno-cyrkowe wesołe miasteczko, w którym przez kilka godzin będą mogli gościć zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie zabraknie żonglerów, akrobatów, ewolucji na motocyklach. Będzie można nauczyć się modelowania baloników, nauczyć się chodzenia na mini szczudłach, pojeździć na „Magicznym Bicyklu” itp.

Godz. 15.30
Plac Ratuszowy
Teatr CZTERY ŻYWIOŁY, Chojnice
ZAPOMNIANI PODRÓŻNI
Dwójka zapomnianych podróżnych (a może to są duchy?) przeżywa najrozmaitsze zdarzenia i bardzo dziwne przygody z pogranicza jawy oraz snu, na zapomnianym, nieczynnym dworcu kolejowym. Dworcu, na którym materializują się zdarzenia i postaci z przeszłości, oczekujące na pociągi.

Godz. 16.45
Plac Ratuszowy
LJUD GROUP, Słowenia
INWAZJA, czyli UFO zderzyło się z Ziemią i dziwne, różowe stworzenia wylęgły na ulice, które są dla nich fascynującą nowością, a zarazem potencjalnym domem. Spektakl porusza kwestie społeczeństw wielokulturowych i konwencji zachowań w przestrzeni publicznej.

Godz. 18.00
Plac Ratuszowy
LES POLYAMIDE SISTERS, Francja
Grom z jasnego nieba, brzęk, wibracje, dwa namioty pojawiają się na drodze. Czy jest to jakiś osobliwy kamping, czy też pierwsza oznaka ogromnego chaosu?

Godz. 19.00
Plac Ratuszowy
WURRE - WURRE, Belgia
Belgijski duet zaprezentuje to, czym przez ponad 15 lat zaraża różne części globu – niezwykły flamandzki humor i mistrzostwo absurdu zebrane w jedną, dość osobliwą całość.

Godz. 20.30
Plac Ratuszowy
Teatr CZTERY ŻYWIOŁY, Chojnice
WZLECIEĆ, ULECIEĆ
Odwieczne ludzkie pragnienie latania, uniesienia się w przestworza, szybowania pospołu z ptakami i symboliczne wzloty do krainy duchowego piękna (poezji, marzeń oraz fantazji), oto przesłanie tego spektaklu.

Godz. 21.30
Plac Ratuszowy
Teatr FUZJA, Poznań
DYWIDENDA – teatralna odpowiedź na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie obraz świata został zamknięty we wzorach i wykresach matematycznych, itp. Akcja DYWIDENDY toczy się na największej w Polsce grze planszowej, w świecie, w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo.

Godz. 22.45
Plac przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze za hotelem Mercure
OPLAS w kooperacji z LA TERRA NUOVA, Włochy
LA FORZA DELL’INVISIBILE/NIEWIDZIALNA SIŁA

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group