Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 9656
Zalogowanych: 104
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Siedlęcin: Średniowieczne potyczki o wieżę i niewiasty

Poniedziałek, 30 sierpnia 2010, 10:00
Aktualizacja: 11:44
Autor: agrafka
Siedlęcin: Średniowieczne potyczki o wieżę i niewiasty
Fot. agrafka
W średniowieczne czasy przenieśli się wczoraj, ci, którzy wybrali się na Wieżę w Siedlęcinie by podziwiać walki rycerskie rozegrane przez bractwo z Legnicy. Nie zabrakło wielkich emocji, porażek i zwycięstw. Dopełnieniem atrakcji był pokaz tańca zaprezentowany nie tylko przez białogłowe niewiasty.

Walki rycerskie można było oglądać w trzech turach. Dzielni wojownicy toczyli boje o piękne niewiasty mieszkające w wieży. Jeden z wojów wziął też zakładniczkę z publiki i przystawiając jej miecz do gardła zażądał okupu. Nie obyło się oczywiście bez ofiar. W walkach „poległo” dwóch dzielnych rycerzy. Brzęk mieczy i lecące wióry z drewnianych tarczy dostarczyły niezapomnianych emocji nawet dorosłym. Kulminacją potyczek było zdobycie wieży i udostępnienie jej turystom do zwiedzania. Już na pierwszym piętrze oprócz czternastowiecznych fresków, przy dźwiękach wspaniałej muzyki panie w średniowiecznych strojach prezentowały taniec. Do zabawy wciągnęły też publikę ucząc ją kroków tanecznych. Dodatkową atrakcją była możliwość przymierzenia zbroi oraz innych strojów noszonych w tych zamierzchłych czasach. Chętni mogli też postrzelać z łuku.
Ciekawą atrakcją było też samo zobaczenie największej w Polsce mieszkalno – obronnej Wieży Książęcej w Siedlęcinie.

- Jej budowę rozpoczął prawdopodobnie Henryk I, książę jaworski w latach 1313-1314. W budowli zachowały się, jedyne w Europie, freski przedstawiające legendę o sir Lancelocie z Jeziora, jednego spośród rycerzy Okrągłego Stołu, który przez grzeszną miłość do Ginewry zdradził Króla Artura. Atrakcją są również drewniane schody wybudowane bez żadnego gwoździa – mówi Małgorzata Nagórna z Wieży w Siedlęcinie.

Obecnie w wieży prowadzony jest trzeci etap prac archeologicznych. Od 9 sierpnia do 3 września br. w ramach praktyk studenckich z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wrocławskiego prowadzony jest wykop na dziedzińcu oraz przed budynkiem dworu.

- Odsłaniane są nowożytne struktury, które kiedyś towarzyszyły wieży oraz fragmenty średniowiecznego muru obronnego. Do tej pory odnalezione zostały elementy ceramiki, która po wyklejeniu i rekonstrukcji będzie wystawiona w wieży. Sklejane są części dzbana z XV wieku. Jednak najciekawszy etap poszukiwań jeszcze przed nami, bowiem podziemia i fosa kryją najwięcej zabytków. Otwarcie wystawy archeologicznej planowane jest na wiosnę przyszłego roku – mówi Przemysław Nocuń, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W obiekcie znajdują się także wystawy poświęcone zamkom i pałacom Dolnego Śląska i nie tylko. Kolejna impreza w wieży odbędzie się 12 września br. Będzie to wykład o szybowcach, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa „Od pomysłu do przemysłu”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
361
Tak
31%
Nie, tak jak jest jest dobrze
60%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
 
Aktualności
Zamiast ogródka – sąd i marihuana
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group