Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 6644
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sprzęt radiolokacyjny zniknie z Łomnicy

Sobota, 2 lipca 2016, 9:07
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lipca 2016, 8:32
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sprzęt radiolokacyjny zniknie z Łomnicy
Fot. Przemek Kaczałko
Wypowiedzenie umowy dzierżawy przez nowego właściciela terenu przy ul. Widokowej w Łomnicy sprawiło, że istniejąca tam od 2005 roku wystawa sprzętu radiolokacyjnego zostanie przeniesiona. Na terenie przy ul. Sudeckiej trwają już prace, dzięki którym Muzeum Historii i Militariów będzie zlokalizowane w jednym miejscu.

- W związku z decyzją o wypowiedzeniu umowy dzierżawy przez firmę, która jest właścicielem działki w Łomnicy musieliśmy podjąć działania związane z przeniesieniem eksponatów, które tam się znajdują – powiedział zastępca dyrektora Muzeum Karkonoskiego Józef Kusiak.

Skuteczne okazało się poszukiwanie środków na inwestycję, którą w większości sfinansuje Urząd Marszałkowski. Prace na obszarze pomiędzy budynkiem muzeum militarnego a wystawą pojazdów wojskowych polegają na zdjęciu warstwy wierzchniej, wyrównaniu i utwardzeniu, a ich koszt to 70 tys. zł. Z kolei z własnych środków (20 tys. zł) Muzeum Karkonoskie, którego oddziałem jest ekspozycja militarna sfinansuje transport sprzętu radiolokacyjnego z Łomnicy do placówki przy ul. Sudeckiej.

Do końca lipca prace mają się zakończyć, a oficjalne otwarcie połączonej wystawy planowane jest na 15 sierpnia. Jednocześnie, przy tej okazji, zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa 18. Karkonoskiego Pułku Przeciwlotniczego w Jeleniej Górze, który funkcjonował w tym miejscu.

- Myślę, że to jest dobra decyzja, że wszystko będzie teraz w jednym miejscu. Koszty stałe utrzymania muzeum będą niższe, dla zwiedzających też będzie to wygodniejsze – ocenił Józef Kusiak. Rocznie muzeum w części militarnej odwiedza od 7 do 11 tysięcy osób.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (26) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group