Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Marty, Magłorzaty, Piotra
Czytających: 9014
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sprawne Jelonki

Piątek, 13 grudnia 2019, 7:42
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sprawne Jelonki
Fot. Przemek Kaczałko
W siedzibie Sudeckiego Centrum Ju Jitsu przy ul. Wolności w Jeleniej Górze odbyło się spotkanie podsumowujące pilotażowy program "Sprawny Jelonek", który prowadzony był przez Mirosława Bołociucha, przy wsparciu dwukrotnego mistrza świata w judo – Rafała Kubackiego.
Koncepcja Sprawnego Jelonka polega na tym, żeby wykorzystać w godzinach dopołudniowych (gdy nie ma zajęć w klubach sportowych) potencjał. W przypadku przedszkolaków i klas I-III mamy opisowe oceny i jedna pani prowadzi zajęcia z plastyki i wf-u - czasami te osoby nie są przygotowane, aby prowadzić zajęcia wychowania fizycznego. Właśnie w wieku 5-9 lat bardzo ważne jest poprowadzenie odpowiednich form ruchowych dla dziecka - podkreślił Rafał Kubacki. - Porównaliśmy województwo dolnośląskie i śląskie - okazuje się, że mnóstwo dzieci z powodu smogu nie wychodzi na zewnątrz, nie rusza się, siedzi w te dni, gdy jest alarm smogowy. To problem, bo dziecko powinno mieć odpowiednią dozę ruchu w ciągu dnia. Taką formę możemy spotkać właśnie tutaj, w centrum Mirka Bołociucha - dodał dwukrotny mistrz świata w judo.

W pilotażowym programie uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola "Bajka", które podczas spotkania odbierały dyplomy za uczestnictwo w zajęciach.

Myślę, że rodzicom zależy, aby dzieci rozwijały się zdrowo. Akcent ruchu jest bardzo ważny, ćwiczą koordynację, zajęcia są na bezpiecznym podłożu - na matach. Dzieci skaczą, wywracają się, siłują, przetaczają na piłkach i to zwiększa ich sprawność. Po tych zajęciach dzieci nie mają problemu z przewrotem do przodu czy do tyłu. Dzisiaj w szkołach aspekt gimnastyki zanika - powiedział mierzący 201 cm Rafał Kubacki, który wywarł duże wrażenie na dzieciach.

Zajęcia dla ok. 70 dzieci prowadził Mirosław Bołociuch.

Dzieci zyskują na sprawności. Wiedzą, że można robić coś innego, niż siedzieć przed telewizorem czy komputerem. Niektórym tak się spodobało, że przyszły do naszego klubu na zajęcia - powiedział M. Bołociuch, który liczy na kontynuację programu przy wsparciu Miasta.
Było warto. Jesteśmy bardzo zadowoleni - program pozwolił dzieciom rozwinąć się ruchowo, ale również psychicznie. Dzieci poprawiły koordynację, motorykę dużą i małą, sprawność palców, która jest ważna do pisania. Dzieci dzięki tym zajęciom zmieniły się - mają dużą samodyscyplinę, potrafią słuchać i to owocuje tym, że mają lepsze wyniki - wyznała Joanna Michalak, zastępca dyrektora NP "Bajka", która liczy, że przynajmniej część uczestników zainteresuje się sportem i pójdzie w ślady Rafała Kubackiego.
Chcielibyśmy zachęcić władze miasta, aby zrobić taki program dla Jeleniej Góry pod nazwą Sprawny Jelonek - dodał R. Kubacki, który liczy, że kolejne placówki oświatowe włączą się w sportową inicjatywę. - Sprawny Jelonek nie zamyka się tylko na ju jitsu, czy judo - to mogą być też inne dyscypliny sportowe

Twoja reakcja na artykuł?

3
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1250
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
9%
PiS
23%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Aktualności
Trwa remont mostu nad polderem
 
Aktualności
Czytelnik: grota solna nie dla dzieci?
 
Aktualności
BMW i korytarz życia
 
Piłka nożna
Ostatni zimowy test Karkonoszy
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group