Piątek, 8 grudnia
Imieniny: Marii, Makarego
Czytających: 9936
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spotkanie z Izabelą Rochnowską w ODK

Wtorek, 8 lutego 2022, 13:07
Aktualizacja: 13:09
Autor: IR
Jelenia Góra: Spotkanie z Izabelą Rochnowską w ODK
Fot. Archiwum Izabeli Rochnowskiej
W poniedziałkowy (7.02) wieczór na pierwszym spotkaniu w tym roku cyklu „ars poetica”, organizatorzy Stowarzyszenie Literackie w Cieniu Lipy Czarnoleskiej oraz Osiedlowy Dom Kultury w Jeleniej Górze gościli Izabelę Rochnowską – autorkę tomiku prozy „Korzenie”.

W kawiarni „Muza” przybyłych na spotkanie gości przywitała w imieniu ODK Dominika Krop, następnie oddała prowadzenie Urszuli Musielak, która zaprezentowała bohaterkę wieczoru, jak również odczytała duże fragmenty prozy.

Opublikowany tomik wspomnieniowy Izabeli Rochnowskiej pod tytułem „Korzenie” zawiera opowiadania i reportaże. Autorka opisuje wydarzenia dwudziestolecia międzywojennego, dramatyczne lata zsyłki na Sybir oraz walkę członków rodziny w oddziałach Andersa.

Autorka urodziła się w czasie wojny na Polesiu i tam spędziła wczesne dzieciństwo. Po wojnie, wraz z rodzicami, przyjechała na Ziemie Odzyskane. Studia z filologii rosyjskiej ukończyła na Uniwersytecie Wrocławskim, dorosłe życie związała z Jelenią Górą; pracowała jako nauczycielka oraz tłumacz przysięgły. Pisze wiersze, ale częściej zajmuje się prozą, wysyłając swoje prace na liczne konkursy literackie, jej prace nagradzane są wyróżnieniami i dyplomami, zdobyła również I nagrodę na Wrocławskim Konkursie Dolnośląskich Seniorów. Książkę „Korzenie” autorka zadedykowała swoim uczniom.

Stosownie do patriotycznej tematyki książki Urszula Musielak – kierownik zespołu „Szklarki” - dobrała repertuar pieśni. A były to piękne i wzruszająco zaśpiewane: „Tęsknota za ojczyzną”, „Kraj rodzinny matki mej”, „Ojcowizna”, „Polskie kwiaty”, „Jak długo w sercu naszym” i „Daleka droga, daleki ląd”.

Twoja reakcja na artykuł?

6
86%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
14%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group