Poniedziałek, 8 sierpnia
Imieniny: Cypriana, Dominika
Czytających: 2851
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą

Czwartek, 20 października 2016, 7:17
Aktualizacja: 14:52
Autor: Org
Kowary: Spotkanie autorskie z  Jolantą Marią Kaletą
Fot. Organizator
W piątek (21.10) Gmina Miejska Kowary oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Kowarach zapraszają na spotkanie autorskie z Jolantą Marią Kaletą, połączone z promocją najnowszej jej powieści pt. "RIESE. Tam gdzie śmierć ma sowie oczy". Na spotkaniu będzie można kupić książki pani Jolanty z autografem autorki. Wstęp wolny.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Centrum Integracji i Tradycji Miasta Kowary przy ul. 1 Maja 1 (budynek "B" Urzędu Miejskiego w Kowarach, II piętro - budynek wyposażony jest w windę).

Jolanta Maria Kaleta od urodzenia wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog. Przez szereg lat pracowała we wrocławskich muzeach – Muzeum Sztuki Medalierskiej i Muzeum Historycznym. Uczyła we wrocławskich liceach historii i wiedzy o społeczeństwie. Miłośniczka górskich wędrówek pieszych i rowerowych. Zauroczona pięknem Sudetów, zwłaszcza Karkonoszy, Gór Sowich, Stołowych i Rudaw Janowickich, zafascynowana rozrzuconymi miedzy nimi miasteczkami z ich bogatą przeszłością. Mężatka, jedyny syn już dorosły, miłośniczka zwierząt, zwłaszcza psów, które zawsze przewijają się przez jej dom. Na życie jej książkowych bohaterów zasadniczy wpływ mają echa drugiej wojny światowej, jej konsekwencje oraz aktualne wydarzenia polityczne. Jednak nie są one opisywane jako suche fakty. Czytelnik dostrzega je oczyma bohaterów i razem z nimi w nich uczestniczy. Postacie z jej książek to tak zwani zwyczajni ludzie, nie są ani działaczami opozycji, ani członkami aparatu partyjnego. Na skutek różnego rodzaju zbiegów okoliczności zostają wciągnięci w wir sensacyjnych wydarzeń, często zagrażających ich życiu, z którymi muszą poradzić sobie sami. W czasach, w których ich życie umieściła autorka, to Polska Ludowa, a w niej obywatel nie mógł liczyć na pomoc funkcjonariuszy i strażników prawa. Często to oni właśnie stanowią dla bohaterów powieści największe niebezpieczeństwo. Książkowe wydarzenia zawsze rozgrywają się na Dolnym Śląsku – w którymś z jego uroczych miasteczek lub we Wrocławiu, choć bohaterowie czasami, aby zrealizować postawiony im cel, muszą wyjeżdżać poza granice kraju.
W każdej swojej książce autorka odwołuje się do bardzo ważnych, autentycznych zdarzeń mających miejsce w przeszłości. Czytelnik w formie sensacyjnej beletrystyki może dowiedzieć się o istnieniu tajemniczego kompleksu Riese w Górach Sowich i tragedii więźniów Gross Rosen, prześledzić historię zrabowania i ukrycia przez Niemców podczas II wojny światowej, cennych dzieł sztuki i prób ich odszukania już po wojnie, nie zawsze zgodnych z prawem, pokosztować smaku niczym nieograniczonej władzy służb specjalnych, poznać realia życia codziennego w PRL-u.

Źródło: wydawnictwopsychoskok.pl

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group