Wtorek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 11084
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Sposób na... pogrążenie piłki nożnej

Piątek, 18 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 27 stycznia 2006, 20:27
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Wszyscy piłkarze do końca roku muszą wyrobić nowe plastikowe identyfikatory. Dla części klubów może to oznaczać likwidację.

Nie wiem, skąd weźmiemy na to pieniądze - zastanawia się Ryszard Worobiec, kierownik Chojnika Cieplice.
Nowy przepis dotyczy zawodników wszystkich klubów piłkarskich w Polsce, od ekstraklasy do najniższej klasy B. Plastikowymi identyfikatorami, tzw. dowodami piłkarzy, będą musieli legitymować się też zawodnicy grup młodzieżowych: młodzicy, trampkarze oraz juniorzy. Zapłacić za nie mają albo kluby, albo sami gracze.

- Jeden identyfikator to 16 złotych. W klubie mam blisko 80 piłkarzy. Będę musiał zapłacić ponad tysiąc złotych - wylicza Tadeusz Chwałek, prezes Lotnika Jeżów Sudecki.
Ryszard Worobiec z Chojnika Cieplice też musi zebrać ponad tysiąc złotych. - Jeszcze nie uregulowałem faktur za przejazd zawodników na mecze. A tu kolejny wydatek - denerwuje się.

- W mojej drużynie są dzieci z domu dziecka. Nie mają pieniędzy. I co mam im powiedzieć? Że nie będą grać? - mówi Rafał Kaczorowski, trener trampkarzy Chojnika.

To nie fair, że związek sobie coś wymyśla, a my mamy za to płacić - mówi Halina Matura, mama jednego z młodych piłkarzy. Katarzyna Łapińska jest gotowa zapłacić za kartę swojego syna. - Ale co to da, jeśli inni rodzice tego nie zrobią? Drużyna przestanie przecież istnieć. Pieniądze zostaną wyrzucone w błoto - mówi.
Identyfikator ma być wyrobiony raz na całe życie. Wyjątkiem są grupy młodzieżowe. Trampkarze, juniorzy czy młodzicy będą musieli jeden identyfikator zrobić teraz, a nową - gdy już będą pełnoletni.

 - Karty pozwolą na ukrócenie łamania prawa - mówi tymczasem Michał Kocięba, rzecznik prasowy PZPN-u. Identyfikatory mają zostać wyposażone w chipy. W przyszłości sędziowie będą mieć czytniki, dzięki którym można sprawdzić dane zawarte na karcie. - Teraz piłkarz może się zarejestrować np. w dolnośląskim i mazowieckim związku piłki nożnej. Tak nie wolno, ale jest to praktycznie nie do sprawdzenia. Komputerowy system od razu taką nieprawidłowość wykaże - dodaje Kocięba.

 - Nie będzie możliwe podstawienie np. starszego zawodnika do młodszej grupy - mówi Michał Kocięba. W tej chwili jest to powszechne, bo piłkarze mają tylko karty zdrowia, które łatwo podrobić. Szefowie klubów twierdzą, że nic się nie zmieni. - Na identyfikatorach nie będzie wypisanej przynależności klubowej. Każdy klub musi wykazać na papierze imienną listę. Zamiast kart zdrowia będą fałszować listy - mówi jeden z jeleniogórskich działaczy.

 Szefowie klubów, trenerzy i sami zawodnicy zgadzają się, że stworzenie bazy danych piłkarzy jest potrzebne. - Powinni nam dać więcej czasu. W budżecie na ten rok nie przewidzieliśmy takich wydatków - mówi Jerzy Cieślik, prezes LZS Łomnica. Sławomir Kotarba, zawodnik i działacz tego klubu, uważa, że rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie okresu przejściowego.
- Poprosiliśmy już rodziców piłkarzy o przyniesienie pieniędzy. Za tych, których na to nie stać, będziemy musieli zapłacić sami - mówi Rafał Kaczorowski. - Zanim zbierzemy pieniądze i dane piłkarzy, minie kilka tygodni, a czasu jest coraz mniej.

Andrzej Kowal, prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze, zapewnia, że prosił PZPN o przedłużenie terminu wyrobienia identyfikatorów, ale bezskutecznie. W razie potrzeby ponowi tę prośbę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na którą partię zamierzasz zagłosować?

Oddanych
głosów
254
1 Bezpartyjni Samorządowcy
6%
2 Trzecia Droga 2050
4%
3 Nowa Lewica
9%
4 Prawo i Sprawiedliwość
22%
5 Konfederacja
10%
6 Koalicja Obywatelska
44%
7 Polska Jest Jedna
2%
8 Polska Liberalna Strajk Przedsiębiorców
0%
9 Ruch Dobrobytu i Pokoju
1%
10 Normalny Kraj
2%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ranking władców Polski z dynastii Piastów
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Jadąc ulicą Wolności
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – pokaz laserów – widok z drona!
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 2.10.2023
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group