Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3971
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Spór o synagogę

Poniedziałek, 16 maja 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 21 stycznia 2006, 9:42
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Legnicka gmina żydowska chce przejąć na własność zabytkowy cmentarz, który jest własnością miasta

Postępowanie w tej sprawie toczy się od ponad trzech lat. Trwa bowiem spór co do wielkości działki, do której należy niewielki cmentarz przy ul. Wrocławskiej. Zdaniem legnickich urzędników, gmina niesłusznie ją zawyżyła.
Przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Legnicy twierdzą, że wraz z przejęciem cmentarza na własność powinni otrzymać działkę o wielkości około 3 hektarów. Zabytkowy cmentarz mieści się obecnie na terenie niespełna 1 hektara, dokładnie 90 arów. Teren, gdzie znajdują się mogiły wyznawców, okala kute ogrodzenie. Obok mogił mieści się budynek, który pełni funkcję synagogi.
Działka i wszystko, co się na niej znajduje, jest własnością miasta. Cmentarzem na zlecenie prezydenta administruje Legnickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka gminna nie pobiera za to opłat. Miasto jest też zobowiązane do remontów i utrzymania tam czystości. Ostatnio jeden z członków gminy poskarżył się, że od niemal roku nie można się doczekać zakupienia jednego przęsła skradzionego kutego ogrodzenia. Urzędnicy zapewniają, że w budżecie znajdą się na to pieniądze. Przyznają jednak, że chętnie przekazaliby cmentarz na własność Gminie Żydowskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
855
Tak
27%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group