Czwartek, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 9723
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Spór o obwodnicę

Sobota, 8 października 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 17:34
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Nie wszyscy chcą nowej drogi omijającej ulicę Konstytucji 3 Maja. Planowana droga ma rozładować samochodowe korki, które w szczycie sezonu blokują główną ulicę kurortu.

Wczoraj architekci przedstawili władzom miasta koncepcję budowy. Nie wiadomo, czy na inwestycje zgodzą się radni.
Dzięki obwodnicy zmieni się życie mieszkańców. Łatwiej będzie dojechać do domu i pracy. W okolicach szkoły podstawowej też będzie bezpieczniej, bo zmniejszy się ruch samochodów – mówi Krzysztof Wakor, mieszkaniec Karpacza.

Obwodnica omijającą centrum miasta według projektantów ma przebiegać ok. 100 metrów powyżej ulicy Konstytucji 3 Maja. Wjazd na nią ma zaczynać się przy domu wypoczynkowym Bachus. Jej wylot jest planowany przy ulicy Piastowskiej. Koszt inwestycji wstępnie oszacowano na ok. 5 mln zł.
Nowa droga miałaby około kilometra długości. Wyburzenia budynków nie będą konieczne. Ok. 90 proc. gruntów, na których miałaby powstać obwodnica, należy do gminy. Reszta jest w rękach prywatnych właścicieli.

Zależy nam, by rozładować problemy komunikacyjne, które często pojawiają się w centrum – tłumaczy burmistrz Bogdan Malinowski. Poza tym Karpacz zyskałby deptak spacerowy. Po otwarciu obwodnicy zamieniłaby się w niego główna ulica – Konstytucji 3 Maja. – Zakopane ma Krupówki.
Karpacz też powinien mieć deptak, bo to przyciąga turystów – uważa Robert Szczepaniak, radny miejski.

Zdaniem radnej Violety Dereczenik, pomysł nie jest najgorszy, ale Karpacza nie stać na kosztowną budowę. Według niej bardziej przydałaby się obwodnica prowadząca do górnej części miasta z ulicy Kolejowej przez ulicę Myśliwską do planowanego hotelu Gołębiewski.
Ta budowa byłaby jednak kilkukrotnie droższa od już planowanej obwodnicy.

Alternatywna dla ulicy Konstytucji 3 Maja droga musiałaby przebiegać w poprzek stoku Kolorowa. Andrzej Żyła, współwłaściciel znajdującego się tam letniego toru saneczkowego, z niepokojem patrzy więc na plany budowy. Już oszacował, że przebudowa wyciągu i rynien zjazdowych kosztowałoby firmę ok. 1,5 mln zł.

Ryszard Rzepczyński, zastępca burmistrza Karpacza uspokaja jednak.
– Funkcja stoku Kolorowa zostanie utrzymana. Droga zostałaby poprowadzona w głębokim wykopie lub w tunelu. Tory saneczkowe mogłyby przebiegać ponad ulicą – tłumaczy zastępca burmistrza.
Ok. 100 metrów tunelu kosztowałoby 1,6 mln zł. Na budowę całej obwodnicy Karpacz chce postarać się o pieniądze z funduszy unijnych. Jeśli radni zgodzą się na tę inwestycję, prace mogłyby zacząć się w 2007 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeżdżę na rowerze?

Oddanych
głosów
1028
Tak, regularnie
25%
Tak, od czasu do czasu
36%
Nie, ale uprawiam rekreacyjnie inny sport
14%
Nie, z jakimkolwiek sportem mi „nie po drodze”
24%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
112
Nawet 10 lat więzienia za podpalenie łąki lub lasu!
 
112
Strażacy dbają o bezpieczeństwo kierowców
 
112
Zadymienie i ewakuacja
 
Aktualności
NASA docenia naszych fotografów!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group