Piątek, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 6229
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Spółka oszukiwała na podatku VAT

Piątek, 5 marca 2021, 10:05
Autor: WAC
Region: Spółka oszukiwała na podatku VAT
Fot. KAS
Dolnośląska Administracja Karno - Skarbowa wykryła oszustwa podatkowe jakich dopuszczała się wrocławska spółka przy sprzedaży sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego w Polsce.

Spółka zmniejszała podatek, stosując mechanizm tzw. crossinvoicingu w odwrotnym kierunku. Przyjmowała fikcyjne faktury zakupu z podatkiem 23% i wystawiała kolejne fikcyjne faktury ich sprzedaży z podatkiem 0% do spółki zagranicznej, co znacząco wpływało na zmniejszenie podatku do zapłaty. Mechanizm był wykorzystywany, aby uniknąć procedury występowania do urzędu skarbowego o zwrot podatku, jaki pojawia się zwykle przy sprzedaży zagranicznej. Spółka zarabiała na „marży" za przefakturowanie, a organizatorzy oszustwa odzyskiwali VAT, którego nikt nigdy nie wpłacił.

Dzięki kontroli spółka utraciła prawo do odliczenia podatku z nierzetelnych faktur zakupu oraz musi wpłacić 8,4 mln zł podatku wykazanego na fikcyjnych fakturach sprzedaży wraz z sankcjami, które wynikają z ustawy o VAT - informuje rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek. - Oszustwo zostało wykryte dzięki analizie jednolitego pliku kontrolnego (JPK). Wykorzystano również narzędzia wymiany informacji z innymi krajami oraz system opłat za autostrady (viaTOLL).

Sprawa jest objęta śledztwem Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.

Twoja reakcja na artykuł?

6
38%
Cieszy
7
44%
Hahaha
1
6%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group