Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 2209
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Spokojnie. To tylko awaria.

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 15 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 października 2007, 8:31
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Nikt tak jak energetycy nie zepsuje początku tygodnia.

Światło zgasło, kiedy w najlepsze zabierałem się do pracy, aby zaserwować Państwu kolejną porcję informacji. Mimo że na zewnątrz nie ma katastrofalnej zimy stulecia jesienią, nie było gradobicia ani burzy z piorunami, ominął nas huragan i jesienny orkan. Nawet wiaterek nie zawiał. Temperatura spadła jedynie do minus trzech. Ale to wystarczyło, aby prężną machinę energetyczną położyć na łopatki.

Przypomniały mi się czasy, kiedy w telewizorze namawiano, aby oszczędzać światło. Kampania propagandowa, na wzór nadawanych dziś reklam, wymierzona była przeciwko wrogom ludu, którzy zostawiali na noc świecące się żarówki.

Przeliczano, ile taka żarówka spali energii, obrazowano to wykresami z węglem, którego spalanie dawało prąd i całą naukową teorią, dlaczego siłę należy oszczędzać. I nie chodziło wtedy o dobro portfeli obywateli, o nie! Ale o dobro społeczeństwa socjalistycznego, które na węglu stało, a węgla brakowało.

Dziś nikt nikogo do oszczędności nie namawia. Wręcz przeciwnie. Im więcej spalisz, tym więcej zapłacisz a EnergiaPro się cieszy, bo górka rośnie. Mniej cieszą się odbiorcy prądu, kiedy go zabraknie. A wyłączenia – ku niepocieszeniu uczciwych klientów, którzy nie zapominają o zapłaceniu rachunków – zdarza się usługodawcy bardzo często. Nawet jak świeci słońce w chłodny październikowy poranek.

Kiedyś poinformowano mnie, że to bezpieczniki rodem z Wietnamu – które w moim rejonie zamontowano jeszcze za czasów Polski Ludowej - nie wytrzymują skoków temperatur i siadają, zarówno przy upale, jak i delikatnym mrozie. Nie wiem, czy bezpieczniki wymieniono na jakieś bardziej bezpieczne. Jedno jest pewne: peerelowski dwudziesty pierwszy stopień zasilania u energetyków IV Rzeczpospolitej to wciąż codzienność.

Strach pomyśleć, co to będzie zimą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~teoś 15-10-2007 8:51
Jestem mieszkańcem Oś.xx–lecia takie awarie to prawie codzienność.Jeszcze nigdy nie słyszałem słowa przepraszam.
~monia 15-10-2007 9:15
sobieszów tak czesto jest bez pradu ze chyba juz nikt na to nie reaguje, przyzwyczajenie druga natura człoiweka
~endrju 15-10-2007 9:48
w okolicach pętli morcinka prądu nie było prawie przez godzine :/ mniej więcej od 7:32 do 8:22 ja się pytam dlaczego płacę za stary sprzęt który mnie obsługuje, płace to wymagam nowoczesnego! energetyczne pro jełopy... wstyd!
~śmiech na sali 15-10-2007 10:13
Rozmawiam z ludzmi z całej Polski i wiem, że w cywilizowanych miastach prąd zanika raz lub dwa razy w roku i to przy burzach itp. A u nas (Cieplice) 2 razy na tydzień to standard!!! Co tu jest grane??
~Sobieszowianin 15-10-2007 10:30
a w sobieszowie jeeszcze czesciej sa wystarczy ze słace za długo swieci i niema produ.
~regler 15-10-2007 12:34
Szczególne wyrazy uznania dla włodarzy Podgórzyna za brak reakcji na brak oświetlenia na 3/4 długości głownej ulicy tej aglomeracji.Trzymajcie tak dalej to doskonały sposób na oszczędności w gminnej kasie.Tu słowo ciemnogród tłumaczy się dosłownie.
~xx–lecia 15-10-2007 15:57
niestety mieszkam na xx–lecia i wszystko dziala jak powinno. Po prostu to jedna wielka sciema z tymi wylaczeniami. Czasem kilka razy w roku siada na godzinke ale nie duzej. Wiec nie marudzic tylko do pracy sie wziasc

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group