Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 7138
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Śpiewem szerzą wiedzę o prawosławiu

Sobota, 9 lipca 2011, 8:16
Aktualizacja: 22:36
Autor: zyava
JELENIA GÓRA: Śpiewem szerzą wiedzę o prawosławiu
Fot. zyava
Wczoraj w cerkwi pw. Św. Piotra i Pawła w Jeleniej Górze – przy licznym udziale publiczności – dał koncert chór męski OKTOICH.

We wnętrzach ozdobionej ikonami wykonanymi przez zmarłego w tym roku wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego jeleniogórskiej świątyni wspólnoty prawosławnych zabrzmiała pełna głębi muzyka liturgiczna chrześcijan Wschodu. Wykonał ją ośmioosobowy chór OKTOICH działający przy cerkwi pw. św. św. Cyryla i Metodego we Wrocławiu.

Nazwę zespołu zapożyczono od oktoechosu (oktoichu), czyli księgi liturgicznej z kanonami, stichirami i innymi tego typu utworami, ułożonymi według ośmiu kolejno po sobie następujących tonacji (głasów). Ośmiu jest także chórzystów – czytamy na stronie internetowej chóru. Wczorajszy występ nie był pierwszym koncertem muzyków: występowali oni w Jeleniej Górze już kilka razy. Śpiewają od 20 lat jako doskonały zespół muzyki cerkiewnej, ale i swoistego rodzaju instytucja, szerząca wiedzę o prawosławiu, jego kulturze i tradycjach.

Na czele OKTOICH od dwudziestu lat stoi Grzegorz Cebulski, ojciec protodiakon. W chórze śpiewają: Rafał Chalabala, Przemysław Jastrząb, Piotr Karpeta, Jarosław Kawałko, Jan Kramarek, Piotr Kuropka, Jan Podemski, Stefan Wierzbicki oraz Lucjan Wysłucha.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group